A A+ A++

Klauzule abuzywne to inaczej postanowienia niedozwolone, które są sprzeczne z prawem i nie mogą być stosowane. Mimo to w umowach kredytowych nadal zdarza się, że banki umieszczają takie postanowienia. Głośno jest obecnie o postanowieniach abuzywnych w umowach frankowych, jednak trzeba wiedzieć, że również i w kredytach złotówkowych takie postanowienia mogą być zawarte, co daje podstawę do wytoczenia pozew WIBOR do sądu.

Klauzule abuzywne a kredyty złotówkowe

Zgodnie z art. 385(1) Kodeksu cywilnego postanowienia niedozwolone to postanowienia umowy zawieranej pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą, nie uzgodnione indywidualnie z konsumentem, kształtujące jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, a także rażąco naruszające interesy konsumenta.

Aby uznać, że dane postanowienie jest abuzywne wszystkie wyżej wskazane przesłanki muszą zostać spełnione. Ponadto pojęcie abuzywności nie dotyczy postanowień umowy określających główne świadczenie stron, chyba że zostało sformułowane w sposób niejednoznaczny.

WIBOR jako klauzula niedozwolona

Obecnie podnosi się, że kredyty złotówkowe ze zmiennym oprocentowaniem opartym o stawkę WIBOR mogą być wadliwe.  A to między innymi za sprawą niejasności w procedurze ustalania wskaźnika WIBOR, na którego wpływ mogą mieć banki. Wskazać należy, że od wysokości WIBOR zależy nasza rata kredytu. Niejasności istnieją również w kontekście obowiązku informacyjnego, jaki bank musi spełnić wobec konsumenta najpóźniej w momencie zawierania umowy kredytu. W większości przypadków banki nie informowały w sposób należyty o ryzykach wiążących się z tego typu kredytem, w tym ryzyku związanym z podwyżkami stóp procentowych.

Aktualnie chociaż spraw dotyczących wadliwości umów kredytów złotówkowych w sądach jest sporo nie znajdziemy jeszcze prawomocnych orzeczeń sądów potwierdzających, że klauzule zmiennego oprocentowania na podstawie stawki WIBOR stanowią niedozwolone klauzule umowne. Istnieją jednak mocne argumenty przemawiające za takim właśnie stanowiskiem.

Co w przypadku gdy w umowę kredytu złotówkowego występują klauzule abuzywne?

Podstawowym skutkiem abuzywności postanowień zawartych w umowie jest brak związania nimi konsumenta względem przedsiębiorcy. Są one bezskuteczne. Następuje to z mocy samego prawa (ex lege). Zatem przy kredytach złotówkowych w przypadku uznania wskaźnika WIBOR za klauzulę niedozwoloną zapisy go dotyczące zostają wykreślone z umowy. Wówczas oprocentowanie kredytu opierać się będzie wyłącznie o stałą marże banku. Nie zaś jak wcześniej o marżę i wskaźnik WIBOR. Zatem rata kredytu znacznie spadnie, a także kredytobiorcy zwrócone zostaną nadpłacone raty, które były dotychczas regulowane z uwzględnieniem stawki WIBOR.

Jak sprawdzić czy w umowie kredytu złotówkowego są klauzule abuzywne?

Nie każda umowa kredytu złotówkowego może zawierać postanowienia niedozwolone. Nie posiadając wiedzy prawniczej trudno jest samemu ocenić czy i które postanowienia mają charakter niedozwolony. Aby stwierdzić czy są one zawarte w naszej umowie kredytu najprościej jest przesłać swoją umowę do kancelarii prawnej, która dokona jej analizy, a także wskaże możliwości dalszego działania oraz korzyści i zagrożenia wiążące się z danym rozwiązaniem. Warto wskazać, że analiza taka da także odpowiedź czy możliwe jest uznanie także całej umowy za nieważną – tak jak obecnie dzieje się to w przypadku kredytów frankowych. Uznanie umowy za nieważną powoduje, że umowę traktuje się jako nigdy niezawartą, a strony zwracają sobie wzajemnie to co świadczyły na jej podstawie. W niektórych przypadkach to rozwiązanie może okazać się korzystniejsze dla kredytobiorcy aniżeli samo usunięcie WIBOR z umowy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSaad opuszcza #VolleyWrocław, ale dopiero po sezonie letnim
Następny artykułZgłoszenie P. Karola Podolskiego z dn. 26.06.2023r. – budowa i rozbudową wewnętrznej instalacji gazowej w budynku mieszkalnym jednorodzinnym wraz z odcinkiem ziemnym instalacji na działce o nr. ewid. 96 (obręb 0100 – Glinice, arkusz 117), położonej w Radomiu.