A A+ A++

W bieżącym roku obchodzimy  123. rocznicę urodzin prof. Franciszka Janika, wybitnego  konstruktora lotniczego, autora opracowań naukowych i wszechstronnego pilota, który urodził się w podgorlickiej wsi Mszanka. Warto z tej okazji przypomnieć gorliczanom historię naszego rodaka, który mimo wielu przeciwności losu  zrealizował swoje  wielkie marzenie o lataniu.

Narodziny lotniczej pasji prof. Janika są ściśle związane z wydarzeniami I wojny światowej na ziemi gorlickiej. W 1915 r. miał okazję obserwować na lotnisku polowym nieopodal rodzinnej wsi, bojowe samoloty armii austro – węgierskiej oraz niedługo później w Szymbarku, balon obserwacyjny służący do kierowania ogniem  artylerii. Te dwa epizody  zaważyły na całym jego późniejszym życiu. W latach 1927-39 prof. Janik pracował w kilku insty¬tutach i biurach konstrukcyjnych lotnictwa, gdzie prowadził badania naukowe, korygował ob¬liczenia prototypów samolotów, szybow¬ców i balonów. Szczególną sławę przyniosły mu start w 1938 r. w  międzynarodowych zawodach balonowych  o Puchar Gordon Bennetta, kiedy to wraz z Antonim Januszem odniósł zwycięstwo w tych niezwykle prestiżowych zawodach, mających status dzisiejszych olimpiad, po locie na odległość 1725 km.
 
W latach 1939-1940 prze¬bywał we Francji i Turcji, gdzie prowadził dalsze badania i projektował nowe typy samolotów. Po zawarciu w 1940 r. polsko-francuskiej umowy o odbudowie polskiego lotnictwa był współorganizatorem batalionu oficerów lotnictwa w Lyonie, gdzie wykładał budowę płatowców i aerodynamikę. Odegrał też ważną rolę w teoretycznym przygotowaniu przyszłych polskich „asów” RAF-u. Po powrocie do kraju podjął pra¬cę w Instytucie Lotnictwa i na Politechnice Warszawskiej, gdzie wykładał teorię lotnictwa, konstruował i dokonywał ekspertyz lotniczych. Był także wszechstronnym pilotem i skoczkiem spadochronowym. Opublikował dziesiątki prac naukowych, szereg książek, podręczników i skryptów. Franciszek Janik zawsze pamiętał  o Mszance i Gorlicach.  Często odwiedzał swoje rodzinne strony, służąc radą i pomocą.  Zmarł 27 grudnia 1975 r. w Warszawie.
Nie zapomniano o wybitnych zasługach prof. Janika dla polskiego lotnictwa, o czym świadczy nazwanie jednej z warszawskich ulic jego imieniem. Natomiast Poczta Polska wydała znaczek pocztowy oraz bloczek filatelistyczny z datą 1938 r., z jego nazwiskiem,  poświęcony zwycięstwu w Pucharze Gordona-Bennetta.
Pamięć o nim zachowali także gorliczanie. W 1995 r. z okazji 80-lecia Bitwy Gorlickiej odbyły się w Gorlicach Międzynarodowe Zawody Balonowe o Memoriał Franciszka Janika, które później zorganizowano jeszcze dwukrotnie. W 2015 r., z inicjatywy Zarządu Powiatu Gorlickiego, profesora Franciszka Janika uhonorowano pomnikiem, który stanął na placu przed budynkiem dzisiejszego Centrum Kształcenia Zawodowego. W okolicznościowym wystąpieniu Starosta Gorlicki, Maria Gubała przypomniała życiowe   credo prof. Janika  – „nie sława i rozgłos lecz użyteczny wkład pracy niosącej postęp jest tym, co może każdy obywatel ofiarować Polsce, a człowiek uskrzydlony – lotnictwu”.

Opracował Krzysztof Mikruta

Foto zbiory NAC i własne

More Joomla Extensions
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРоссийские военные атакуют центр Херсона
Następny artykułŻwir w betonie: Kluczowy składnik solidnych konstrukcji budowlanych