A A+ A++

Konferencja w Spa miała miejsce w lipcu 1920 roku. Główną sprawą poruszaną w jej trakcie było opóźnienie w wykonywaniu postanowień traktatu wersalskiego. Zajęto się także sprawą polską.

W lipcu 1920 roku trwała wielka ofensywa Michaiła Tuchaczewskiego na Polskę. Sytuacja stawała się coraz trudniejsza, więc przedstawiciel polskiego rządu – Władysław Grabski liczył na wsparcie Ententy w wojnie polsko-bolszewickiej. Zachód nie był jednak zbyt chętny do pomocy, ale premier Wielkiej Brytanii – David Lloyd George zgodził się na ewentualną dostawę sprzętu oraz pośrednictwo w rozmowach pokojowych. Cena tego „wsparcia” była jednak duża.

Rząd polski miał zgodzić się wycofanie wojsk polskich na zachód od tzw. linii Curzona. Polska utraciłaby wówczas całe Kresy Wschodnie. Ponadto państwo polskie miało zaakceptować granice z Czechosłowacją oraz oddać Wilno Litwie. Premier Grabski przystał na te żądania, lecz decyzja ta spotkała się ze zdecydowaną dezaprobatą marszałka Piłsudskiego.

Działania premiera Grabskiego przyczyniły się do jego rychłej dymisji i powołania nowego rządu, na czele którego stanął Władysław Witos.  

Foto: Wikimedia Commons

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezes Orlenu gościem prezydenta w ratuszu. Aby mogli się spotkać, musiały minąć trzy lata
Następny artykułPolicja Chorzów: Trzymaj się prawego pasa…