A A+ A++

Z gratulacjami i podziękowaniami przybyło liczne grono gości, wśród których byli samorządowcy, przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących z Warsztatami, dyrektorzy i kierownicy jednostek powiatowych, a także rodzice, opiekunowie i byli pracownicy placówki.

W imieniu samorządu powiatu ryckiego serdeczne podziękowania i gratulacje na ręce Pani Bożeny Wasilewskiej Kierownik WTZ w Rykach, złożył Starosta Rycki Dariusz Szczygielski: praca którą wykonujecie nie należy do łatwych, ale radzicie sobie z nią znakomicie. Świadczy o tym chociażby to, że zawsze kiedy tu wchodzę, widzę uśmiechnięte twarze uczestników. To oznacza, że dobrze się tu czują – powiedział Starosta Dariusz Szczygielski – Składam serdeczne podziękowania dla kierownictwa i pracowników, za to że stworzyliście dla swych podopiecznych drugi dom. Składam Państwu wyrazy szacunku za wykonywaną pracę i życzę wszystkiego najlepszego.

 

Warsztaty Terapii Zajęciowej zostały utworzone 15 grudnia 2003 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Rykach.

Warsztaty realizują zadania w zakresie rehabilitacji społeczno – zawodowej zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika. Zostały stworzone z myślą o osobach o różnym stopniu niepełnosprawności niezdolnych do podjęcia pracy. Uczestnictwo w WTZ jest jedną z dwóch podstawowych form aktywności wspomagającej proces rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Skierowanie na warsztaty wydają – wpisując do orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Działalność Warsztatów finansowana jest ze środków PFRON oraz ze środków Starostwa Powiatowego w Rykach.
Głównym założeniem tego typu rehabilitacji jest przygotowanie uczestników do podjęcia pracy poprzez m.in. budowanie pewności siebie, rozwijanie umiejętności wykonywania codziennych czynności, psychofizycznych sprawności oraz umiejętności zawodowych. Uczestnicy WTZ mają również zajęcia muzyczne, teatralne, z psychologiem, logopedą, zajęcia ruchowe. Indywidualny program zajęć ustalany jest przez zespół rehabilitacyjny (radę programową), który cyklicznie dokonuje oceny efektów rehabilitacji.
Zajęcia w Warsztatach odbywają się przez cały rok, z wyłączeniem przerwy wakacyjnej, 7 godzin dziennie, 35 godzin tygodniowo. Obecność na zajęciach jest obowiązkowa. Warsztaty oferują aktywności z obszaru rehabilitacji społecznej i zawodowej osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Uczestnikami Warsztatu mogą być osoby, które ukończyły 16 rok życia, posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy skwer przy ul. Witosa. Czego oczekują mieszkańcy?
Następny artykułMagistrat ogłasza: “Światowy potentat buduje schody dla Krakowa”. Chodzi o słynne (nie)ruchome schody przy dworcu