A A+ A++

W środę, 19 stycznia odbyły się obchody 77.rocznicy zbrodni na płońskich ,,Piaskach”. Uczczono kolejną rocznicę.

 

Sięgając na karty historii 77 lat temu hitlerowcy zamordowali 78 mężczyzn, głównie żołnierzy Armii Krajowej w ówczesnym ogrodzie powiatowym na płońskich Piaskach, w ostatnich dniach okupacji niemieckiej i tuż przed wejściem do Płońska Armii Czerwonej.

W środowych uroczystościach wzięli udział : Burmistrz Płońska- Andrzej Pietrasik, Starosta Powiatu Płońskiego – Elżbieta Wiśniewska, senator – Jan Maria Jackowski, posłanka Elżbieta Gapińska, przedstawiciele szkół, służb mundurowych, proboszczowie płońskich parafii oraz  radni miejscy, radni gminni oraz radni Powiatu Płońskiego, przedstawiciele stowarzyszeń i kombatanci, przedstawiciel szkół.

W swoim wystąpieniu Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik powiedział m.in. – ,,Co roku przychodzimy na płońskie Piaski, aby oddać hołd siedemdziesięciu ośmiu bohaterom zamordowanym przez hitlerowców w ostatnich dniach okupacji. By przypomnieć historię naszego miasta i uświadomić sobie, do jak niecnych czynów zdolny jest człowiek. Mord na Piaskach dokonany przez hitlerowców tuż przed wkroczeniem wojsk Armii Czerwonej, kiedy losy Płońska, Polski, a także wynik II wojny światowej były już przesądzone, nie miał żadnego uzasadnienia – ani militarnego, ani politycznego. Był to w czystej postaci akt nienawiści, wynikający z chorej wiary w ideologię faszyzmu – głoszącą kult państwa, narodu, sprzeciwiającą się demokracji i wolności, w którą uwierzyły miliony Niemców. W takich miejscach, jak to, należy mówić precyzyjnie i zdecydowanie – zbrodniarzy nazwać zbrodniarzami, a ofiary – ofiarami. Należy przypominać tę historię wbrew intencjom oprawców, którzy chcieli, by o ich bestialskim czynie nikt się nie dowiedział. Jednocześnie trzeba ostrzegać przed wirusem nienawiści i zniewoleniem umysłów. Żadna ideologia, żaden polityk, żaden rozkaz nie zwalniają nas z samodzielnego myślenia i odpowiedzialności” – można było usłyszeć.

Wspomnienie zbrodni sprzed 77. lat przeczytała kierownik Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska Katarzyna Przybylska.

 

KATARZYNA RÓLKA

FOT. ZBIORY UM PŁOŃSK

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŁódź. Metoda “leczenie na COVID-19”. Policja rozbiła grupę przestępczą, oszukującą seniorów
Następny artykułNowa klasopracownia w Szkole Podstawowej w Działoszy