A A+ A++

– Jesteśmy najlepszą Specjalną Strefą Ekonomiczną w Polsce we wszystkich trzech kategoriach. Wygraliśmy pod względem ilości wydanych decyzji o wsparciu, jesteśmy także najlepsi pod względem wysokości zadeklarowanych przez przedsiębiorców nakładów oraz liczby nowych miejsc pracy, cieszą również bardzo utrzymane miejsca pracy, tych jest bowiem 9 327 – mówi prezes Janusz Michałek.

Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, w 2023 wydano 536 decyzje o wsparciu, na wartość inwestycji 18,3 mld zł oraz z deklaracją utworzenia 7,2 tys. nowych miejsc pracy. Natomiast w samym grudniu 2023 wydano łącznie 111 decyzji o wsparciu, na łączną wartość 3,0 mld zł i deklaracją utworzenia 930 nowych miejsc pracy. W porównaniu do 2022 r. w liczbie projektów zanotowano wzrost o 20%. Widoczny jest także zwiększony udział projektów z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Udział polskiego MŚP w liczbie projektów wyniósł 56% w 2022r. a w 2023 r. 67%. Udział deklarowanej wartości ich inwestycji to 12% w 2022 r., zaś w 2023 r. 19%. Udział polskiego sektora MŚP w liczbie nowych miejscach pracy na koniec 2022r. wyniósł 15%, natomiast w całym 2023 r. zwiększył się do 17%. 

Biorąc pod uwagę strategię Zarządu Spółki na rok 2023 – KSSE skoncentrowało się na pozyskiwaniu firm z udziałem kapitału polskiego, z sektora MŚP.Spośród wydanych w 2023 roku 83 decyzji o wsparciu 31 to, decyzje wydane na realizację inwestycji dużych firm, a aż 52 stanowią decyzje wydane dla firm z sektora MŚP, w tym: średnie – 20, małe – 23, mikro–9.Co więcej, aż 59 projektów inwestycyjnych objętych wsparciem przez KSSE w ubiegłym roku stanowią inwestycje firm z kapitałem polskim. Niewątpliwie, możliwość realizacji projektów inwestycyjnych w dotychczasowych lokalizacjach, bez konieczności nabywania nieruchomości ze statusem specjalnej strefy ekonomicznej (jak to było do 2018r.) powoduje, że instrument jest w szerszym zakresie dostępny dla firm z sektora MŚP. 

Z punktu widzenia rozwoju regionu istotna jest nie tylko wysokość zadeklarowanych wydatków inwestycyjnych, ale przede wszystkim struktura pozyskanych inwestycji. Rok 2023 po raz kolejny został zdominowany przez inwestycje firm z sektora MŚP z polskim kapitałem. To dowód na to, że system wsparcia w ramach ustawy o wspieraniu nowych inwestycji nadal jest skutecznym narzędziem dla wspierania inwestycji firm lokalnych. I co ważne, nie jest rozwiązaniem dedykowanym wyłącznie dla dużych międzynarodowych firm, dodatkowo przewiduje się, że w kolejnych latach ten trend się utrzyma. Tym bardziej, że na poziomie prawa unijnego wdrażane są inne instrumenty, dedykowane dla dużych projektów inwestycyjnych dedykowane konkretnym branżom. Z drugiej strony planowane wdrożenie rozwiązań związanych z tzw. podatkiem globalnym minimalnym (tzw. PILAR II wprowadzony przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) możeosłabiać proces wsparcia dla realizacji inwestycji w ramach rozwiązań strefowych przez zagranicznych inwestorów z uwagi na specyficzne rozwiązania podatkowe. Możliwość korzystania z tego rodzaju wsparcia dla firm polskich, powinno być jednak w dalszym ciągu atrakcyjnym instrumentem mającym wpływ na rozwój gospodarczy całego kraju. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolagen w jedzeniu – gdzie jest go najwięcej i dlaczego?
Następny artykułJuż w ten weekend w Paczkowie odbędzie się Halowy Turniej Piłkarski