A A+ A++

Więcej o palcatach na horse-trade.pl.

Kompletując strój jeździecki nie można zapomnieć o wyposażeniu się również w najistotniejsze przybory. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, oswajania konia czy w czasie zawodów, niezbędne jest użycie batów oraz palcatów jeździeckich.

Palcat skokowy, bat ujeżdżeniowy, do lonżowania – charakterystyka

Wymienia się kilka wariantów batów jeździeckich: ujeżdzeniowe, powożeniowe, baty do lonżowania i naturalnie palcaty skokowe. Najczęściej używane to:
bat do lonżowania – ma zazwyczaj 160-200 cm długości i służy do zachęcenia zwierzęcia do miarowego chodu naprzód, zastopowania konia lub przyciągnięcia jego uwagi. Dzięki niemu trener zachowuje kontrolę nad koniem, jednocześnie będąc w stosownej odległości od zwierzęcia. Współczesne baty do lonżowania wykonywane są głównie z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, zapewniającą trzymanie się ręki niezależnie od warunków. Na ogół są składane, jednakże spotykane są także modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest znacznie krótszy (ma przeciętnie od 90 do 140 cm) i na jego końcu doczepiony sznureczek. Używa się go w czasie treningu, rzadziej w jeździe rekreacyjnej. Trzeba podkreślić, że używa się go tylko wówczas, gdy dżokej nie może wymusić od konia stosownego zachowania za pomocą bodźców przekazywanych dłonią albo nogą.
palcat skokowy – zwyczajowo zwany także szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – jego długość to około 60-75 cm. Kończy się na ogół skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący konia oraz nakłania go do konkretnego zachowania. Palcatem uderza się łagodnie w łopatkę konia, dlatego też jest on tak krótki.

Batów oraz palcatów z ostrożnością

W czasie jazdy baty i palcaty chwytamy tak, żeby były ułożone równolegle z wodzami. Jeśli rączka zakończona jest pętlą, nie należy zakładać jej aż do nadgarstka, bowiem w razie potencjalnego upadku z konia dżokej mógłby doznać obrażeń.

Szpicrut i batów niezmiernie łatwo nadużyć, skutkiem tego należy za każdym razem posługiwać się nimi z namysłem. Za silne smagnięcie może sprawić, że zamiast wypełnić komendę zwierzę stanie się bardziej nerwowe bądź zacznie kojarzyć daną przeszkodę z bólem. Jeśli palcat czy też bat odcisnął ślad na sierści zwierzęcia to oznaka, że jeździec uderza zapewne zbyt mocno.

Sklep Jeździecki Horse-Trade

ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail:
[email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkie zmiany w nowym „The Voice Kids”. Tego dotychczas w polskiej edycji nie było
Następny artykułKrótkie zadanie matematyczne dla czwartoklasistów. Dorośli mają z nim duży problem!