A A+ A++

Co robić w ferie? Najlepiej spędzać je aktywnie, poznając ciekawe zakątki Polski. Nie każdy lubi śnieg, a i fani „białego szaleństwa” też pewnie chętnie odpoczną od zimowego chłodu… na przykład w Kopalni Soli „Wieliczka”. Wędrówka Trasą Turystyczną to atrakcje dla całej rodziny, a także zdrowy spacer i łyk czystego powietrza.

Skąd wzięła się sól w Wieliczce? Odpowiedzi są przynajmniej dwie, otóż… Dawno, dawno temu, w czasach księżniczek i rycerzy, żyła Kinga. Była córką węgierskiego króla Beli IV Arpada. Kinga, zgodnie z wolą rodziciela, poślubiła księcia krakowsko-sandomierskiego Bolesława Wstydliwego. Szczodry ojciec chciał dać córce w posagu klejnoty i złoto, lecz ta zażyczyła sobie tylko jednego: kopalni soli. Dar bezcenny, lecz jak zabrać kopalnię z kraju Maramuresz aż pod Kraków? Mądra królewna znalazła sposób… Legenda o cudownym pierścieniu Kingi to jedna z wielu pięknych opowieści przekazywanych sobie z pokolenia na pokolenie przez wielickich górników. Aby poznać je wszystkie, warto wybrać się na zwiedzanie pt. „Śladami legend”. Wyprawa po brzegi wypełniona jest zagadkami, zadaniami i niespodziankami. Dobra zabawa gwarantowana! Szczególnie spodoba się rodzinom z dziećmi w wieku 5-12 lat.

Wróćmy jednak do wyjaśnienia, skąd ta sól w Wieliczce? Dawno, dawno temu w miejscu, w którym dziś znajduje się Wieliczka, szumiało morze pełne raf koralowych. Ciepłe fale rozbijały się o brzeg niepodobny do współczesnego – porośnięty ciepłolubną roślinnością. Nad wypiętrzającymi się Karpatami dymiły wulkany… Wielicka sól to „pamiątka” po owym mioceńskim morzu, na dnie którego osadziła się, tworząc z czasem pokłady. Co było potem? Odpowiedź znają przewodnicy oprowadzający po Trasie Turystycznej. Podziemny spacer dostarcza niezapomnianych widoków, a także ogromnej wiedzy: od geologii po historię. Kopalnia jest otwarta codziennie w godzinach 9:00-17:00.

Zwiedzanie można połączyć z noclegiem w komorze Słowackiego. Co śni się ponad 100 m pod ziemią? Czy nocą po kopalni grasują krasnoludki? Z całą pewnością dłuższy pobyt wśród soli wyjdzie na zdrowie – kopalniane powietrze jest bowiem całkowicie wolne od smogu i innych zanieczyszczeń. Wędrówki po kopalni pobudzają apetyt. Po zwiedzaniu warto zajrzeć do podziemnej restauracji. W komorze Witolda Budryka polecają się specjały kuchni polskiej, kuszą desery, czaruje aromatem pyszna kawa.

Wszystkie przydatne informacje na temat zwiedzania można znaleźć na www.kopalnia.pl. Bilety dostępne są na miejscu w kasach kopalni, bądź on-line.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAubameyang skreślony. Duży transfer na horyzoncie. Jest chętny
Następny artykułNie ustają emocje wokół budowy południowej obwodnicy Nysy