A A+ A++

Rozumowanie Trybunału podążyło ścieżką wytyczoną przez rzecznika Collinsa. Trybunał stwierdził, że dyrektywa nie reguluje wyraźnie skutków nieważności umowy po usunięciu z niej klauzul abuzywnych, a więc to do państw członkowskich należy ich określenie. Przepisy krajowe powinny być jednak zgodne z prawem unijnym, w szczególności z celami dyrektywy.

Powinny więc z jednej strony umożliwiać przywrócenie pod względem prawnym i faktycznym sytuacji konsumenta, w której znajdowałby się w braku nieuczciwego postanowienia, a z drugiej nie mogą zagrażać realizacji skutku zamierzonego w dyrektywie 93/13.

Zdaniem Trybunału możliwość dochodzenia przez konsumenta roszczeń wykraczających ponad roszczenie o zwrot zapłaconych kwot nie tylko nie podważa celów dyrektywy 93/13, ale ma szansę również przyczynić się do wystąpienia efektu zniechęcającego wobec przedsiębiorców. Możliwość taka nie może zostać uznana za sprzeczną z zasadą pewności prawa, natomiast sądy krajowe powinny ocenić, czy taka możliwość wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia celów dyrektywy (czyli czy jest proporcjonalna).

Możliwość żądania przez bank od konsumenta „rekompensaty” wykraczającej poza zwrot kapitału oraz odsetek za zwłokę wyeliminowałaby natomiast skutek odstraszający, związany z uznaniem umowy za nieważną, wystąpienia którego wymaga dyrektywa. Co więcej, zagrażałoby to również skuteczności ochrony konsumentów na tle dyrektywy 93/13, bo mogłoby się okazać, że dla konsumenta korzystniejsze jest kontynuowanie wykonywania umowy zawierającej nieuczciwe postanowienie niż skorzystanie z tej ochrony.

Trybunał bezwzględnie rozprawił się z argumentacją polskiego sektora bankowego. Odrzucił zarówno twierdzenie banku, że konsument uzyskałby kredyt „darmowy”, jak również banku i przewodniczącego KNF, że brak tej możliwości zagrażałby stabilności sektora finansowego. Zdaniem Trybunału, nie można dopuścić do tego, aby strona czerpała korzyści gospodarcze ze swojego niezgodnego z prawem zachowania ani żeby otrzymała odszkodowanie za niedogodności nim wywołane. Bank nie może więc uzyskać odszkodowania za utratę zysku analogicznego do tego, jaki zami … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУ Курській області безпілотник атакував вежу зв'язку, спалахнула сильна пожежа – росЗМІ
Następny artykułPolicja Sosnowiec: Odwołujemy poszukiwania