A A+ A++

„Anielski Bal Wdzięczności”, w czasie którego wręczono „Anielskie Talenty” – to wydarzenie, jakie zostało zorganizowane z okazji jubileuszu 100-lecia parafii Wniebowzięcia NMP w Przyłękach. Zabawa, która odbywała się w Brzozie” skupiła jak zawsze kilkaset osób, mających poczucie budowania niezwykłej wspólnoty, jaką jest parafia.

– Rozpoczęliśmy od utworu „Rydwany ognia”. My, tutaj obecni, o czym jestem głęboko przekonany, chcemy rozpalać nasze serca ogniem Bożej miłości, wciąż odpowiadając na pragnienie Pana Jezusa „Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże pragnę, aby on zapłonął” – powiedział proboszcz, ks. Zdzisław Lahutta.

Dodał, że jubileuszowa radość z okazji 100-lecia wspólnoty, której przewodzi od piętnastu lat, staje się dla wszystkich obecnych znakiem uczestnictwa we wspólnocie Kościoła, także w wymiarze diecezjalnym. – Kościół to „MY”, to nie tylko dom z kamieni i złota, Kościół to żywa serc wspólnota. Podobnie, jak dom, to nie tylko mury, strop, dach, okna, meble, ale to osoby, ich wzajemne relacje, życie zgodne z zasadami i wartościami. Dom, to wspólnota kochających się osób, mających życiowe plany i cele, do których osiągnięcia zmierza z Chrystusem. W naszym Kościele czujemy się, jak w domu, a w parafii, jak w rodzinie – dodał ks. Zdzisław Lahutta.

W czasie balu wręczono „Jubileuszowe Talenty Wdzięczności”. Pierwszy z nich trafił do bp. Krzysztofa Włodarczyka, a kolejne m.in. do ks. Damiana Pawlikowskiego, przedstawicieli wspólnot, które na co dzień budują żywą parafię w Przyłękach, a także reprezentantów lokalnych władz. – Kochani, macie różnorodność otrzymanych talentów, które nie tylko pomnożyliście, ale szczerze się nimi dzielicie, czego widzialnym znakiem są nasza wspólnota i świątynia, pamiętając, że wspólnie możemy więcej – zakończył proboszcz.

Dziękczynienie za sto lat parafii w Przyłękach, któremu przewodniczyć będzie biskup Krzysztof Włodarczyk, zaplanowano na 7 kwietnia na godz. 12.30. Odbędzie się one w czasie, w którym diecezja bydgoska dziękować będzie za dwadzieścia lat swego istnienia.

Kaplica w Przyłękach została wybudowana w latach 1915-1916 przez ks. Edwarda Beckera, proboszcza bydgoskiej parafii farnej. 10 kwietnia 1924 roku został opublikowany dekret ks. kardynała Edmunda Dalbora o podziale parafii, z której utworzono pięć nowych wspólnot, a wśród nich Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Brzozie-Przyłękach. W 1933 roku trzecim z rzędu administratorem został ks. Franciszek Laczkowski. Widząc od początku, że kaplica w Przyłękach była za mała i nie mogła pomieścić wszystkich wiernych, nosił się z zamiarem rozbudowania jej, względnie pobudowania nowego kościoła. Za radą władz administracyjnych podjął się budowy świątyni w Brzozie. Jej konsekracji dokonał 15 maja 1938 roku prymas Polski kard. August Hlond. Niestety 20 października 1939 roku Niemcy aresztowali ks. Laczkowskiego i po około trzech tygodniach rozstrzelali w bydgoskiej Dolinie Śmierci. Najdłużej, bo aż 38 lat, swą powinność duszpasterską w Brzozie i w kościele filialnym w Przyłękach, pełnił ks. Stanisław Mocny.

Po uwzględnieniu próśb mieszkańców Przyłęk i przedstawieniu przez nich przesłanek historycznych, duszpasterskich, społecznych, ekonomicznych i urbanistycznych, biskup Jan Tyrawa powołał 7 października 2009 roku parafię, której pierwszym proboszczem został ks. Zdzisław Lahutta.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIrak: W metropolii Basry prawie nie ma już chrześcijan
Następny artykułKoncert „Z batutą i humorem” na scenie MDK