A A+ A++

W pierwszym czytaniu została przegłosowana ustawa o zmianie prawa geologicznego i górniczego. To projekt rządowy druk nr 3238. O skutkach zmian takich, jak m.in. możliwość całkowitego wywłaszczenia bez odszkodowań i wykupieniu za przysłowiową złotówkę polskich gruntów oraz zagrożeniach zdrowotnych ostrzega radca prawny Katarzyna Tarnawa-Gwóźdź, a posłów, którzy podniosą rękę za tą ustawą nazywa wprost zdrajcami i zwraca się z apelem do rozpowszechniania w biurach poselskich tekstu sprzeciwu.

Gdy cała Polska skupia się na kampaniach wyborczych, ustawie “Lex Tusk” czy “lex Kaczyński”oraz niestety kolejnych tragicznych konsekwenciach ustawy antyaborcyjnej, we wtorek 13 czerwca w pierwszym czytaniu przekłosowano rządowy projekt ustawy o zmianie prawa geologicznego i górniczego. Zdaniem radcy prawnego Katarzyny Tarnawy-Gwóźdź, projekt, to działanie pod pretekstem ochrony wszystkich złóż w Polsce na czas nieograniczony, bez prawa zabudowy na tych terenach. Jednym słowem tereny, które są aktualnie terenami budowlanymi, przestaną nimi być. Tereny na których znajdują się złoża będą podlegały ochronie z możliwością sprzedaży za przysłowiową złotówkę prywatnym, obcym firmom, które wcześniej przejęły koncesję i mogą zrobić z takimi terenami co chcą. Nastąpi całkowita utrata wartości gruntów, które znajdują się nad tymi złożami, a przecież, jak przypomina prawniczka, złoża w naszym kraju, to 2/3 powierzchni Polski. Zgodnie z ustawą istnieje możliwość włączenia zapisu o wodzie pitnej, która jako złoże strategiczne może być oddana przez głównego geologa kraju koncernom do eksploatacji, jako dobro wydzielane. Dotyczyć to będzie każdego innego dobra naturalnego.

Co niesie ze sobą rządowy projekt zmian w prawie geologicznym i górniczym (PGG)? Druk 3238 Brzmi, jak kolejny rozbiór Polski!

– zostanie ustanowiona ochrona wszystkich złóż w Polsce, na czas nieograniczony, bez prawa zabudowy

– wywłaszczenie bez odszkodowania z własnej ziemi Polaków posiadających pola uprawne nad złożami i miejscami zatłaczania pod ziemię spalin z cementowni, elektrowni, spalarni śmieci. obszar taki według map obejmuje 2/3 terytorium Polski.

– brak pozwolenia na remonty i rozbudowę domu

– brak pozwolenia na budowę nowych domów na działkach obecnie budowlanych

– Wody pitne staną się dobrem wydzielanym i koncerny zagraniczne będą mogły je przejąć

– odbieranie samorządom prawa do rozwoju swoich terenów, zabudowy terenów nad złożami na podstawie decyzji jednej osoby, jaką jest główny geolog kraju. Złożami mogą być również piaski kwarcowe bądź gaz łupkowy.

– wykluczenie samorządów w procesie wydawania koncesji

– wartość gruntów, budynków publicznych nad złożem objętym ochroną spadnie do zera

– kary dla samorządów za nie wskazanie jakie złoża znajdują się na danym terenie od 30 do 120 tys. zł z pieniędzy z lokalnych podatków

– nadanie koncesji wartości ostatecznego aktu prawnego, który nie daje możliwości żadnego zaskarżenia do sądu ani właścicielom wywłaszczonym z gruntów ani samorządom

O nieodwracalnych skutkach dla środowiska jakie niesie projekt ustawy ostrzegała absolwentka Politechniki Łódzkiej, inżynier środowiska Terasa Adamska w telewizji PL1:

„USTAWA POZWALA NA EMITOWANIE POD ZIEMIĘ CO2 CO STANOWI ZAGROŻENIE DLA ŻYCIA I ZDROWIA LUDZI I ZWIERZĄT. Przez zatłaczanie pod ziemię pseudo CO2, którym będą spaliny sprężane pod bardzo wysokim ciśnieniem do postaci płynnej, gdzie z gęstości 2,8 m3 rozprężać się będą do objętości 1000 m3 w czasie jednej sekundy. Można to porównać do składowania co jedną sekundę miny przeciwczołgowej przez przewidywane lata, ok. 2mln 100 tys. ton w ciągu roku tylko z jednej elektrowni Bełchatów, a co z pozostałymi cementowniami i innymi elektrowniami? Przewidziano odszkodowania za możliwość niekontrolowanej erupcji tych spalin i możliwości wystąpienia trzęsień ziemi, duszenia ludzi i zwierząt na niespotykaną w Polsce skalę. Takie działania doprowadza do wykluczenie na zawsze możliwości pozyskania taniej i czystej energii geotermalnej w Polsce na wszystkich obszarach pod którymi zatłaczane będą spaliny”

Rządowy projekt jest przepychany w Sejmie mimo sprzeciwu wielu środowisk, sprzeciwów nie uwzglenianych przez rząd. Złożono trzy wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Za odrzuceniem nie zagłosował nikt. 16 posłów podniosło ręce za dalszym procedowaniem ustawy czyli pierwszym czytaniem, a 32 osoby wstrzymały się od głosu. 

Zmiany przykrywane są tematami zastępczymi. Jak alarmuje prawniczka Katarzyna Tarnawa-Gwóźdź, to pierwsze realne zagrożenie dla naszego kraju i dla nas. Trzeba zrobiś wszystko, aby informacje o tym projekcie trafiły do wszystkich posłów, senatorów oraz wszystkich, którzy mają jakąkolwiek możliwość decyzji. – „Sejm przedłużył posiedzenie do soboty. Jeśli w kolejnych czytaniach ustawa zostanie przyjęta, jak przewiduje prawniczka, nasze złoża rozdawane będą obcym, prywatnym firmom za przysłowiową złotówkę. Polacy poza tym, że nie będą mieli z tego żadnego profitu, to dodatkowo jeszcze będą narażeni na utratę zdrowia, życia i utratę całego swojego majątku bez jakiegokolwiek odszkodowania. To jest absolutnie niekonstytucyjne. „ Jeżeli którykolwiek poseł, senator zagłosuje za tą ustawą, to jest zwykłym zdrajcą. Projekt w żadnym stopniu nie wpływa pozytywnie na naszą rzeczywistość, własność, wolność i ochronę naszych możliwości. Projekt został zaopiniowany przez kilkaset samorządów. Zostało złożonych ponad 600 sprzeciwów przeciwko tym zapisom. Całkowicie pominięto głos samorządów. Mamy do czynienia z absolutnym skandalem. Nasz “nierząd” pokazuje teraz swoją prawdziwą twarz. Nie jest polskim rządem. To są zwykli zdrajcy, jeżeli proponują tego typu zapisy. Trzeba jak najszybciej zareagować” – ostrzega Katarzyna Tarnawa-Gwóźdź.

W załączniku: Tekst sprzeciwu wobec antypolskiego rządowego projektu zmian w prawie geologicznym i górniczym (PGG) druk 3238

(DK)

Na zdjęciu: radca prawna Katarzyna Tarnawa-Gwóźdź. Screen z mediów społecznosciowych. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułByły prezes IPN nowym dyrektorem Muzeum Armii Krajowej
Następny artykułPoznań: “Cała Polska na Placu Wolności”. Ruszył wiec Donalda Tuska