A A+ A++
Głównym przesłaniem konferencji zorganizowanej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym „Centrum Edukacji i Rozwoju” im. Św. Jana  Pawła II w Opocznie (04.04.2024) była zachęta do budowania wspólnoty mieszkańców opartej na akceptacji i zrozumieniu. Podkreślano, że każdy ma prawo do pełnego i satysfakcjonującego dorosłego życia. Organizatorzy i prelegenci starali się zachęcać do śmiałego sięgania po swoje marzenia, nawet pomimo przeszkód i wyzwań związanych z autyzmem.
To już kolejna konferencja poświęcona tematyce związanej z autyzmem. Mimo zdecydowanie większej świadomości w tym zakresie warto o autyzmie mówić i wymieniać się swoimi doświadczeniami.
Zaproszeni specjaliści zapoznali uczestników konferencji z funkcjonowaniem, dorastaniem i zrozumieniem osób w spektrum autyzmu.
Jako pierwsza wystąpiła Nela Grzegorczyk-Dłuciak doktor nauk humanistycznych, pedagog specjalny wieloprofilowego usprawniania osób z uszkodzeniami mózgu, terapeuta i superwizor behawioralny, współzałożyciel i prezes Polskiego Stowarzyszenia Terapii Behawioralnej. Temat wykładu: „Nawet bardzo małe dziecko kiedyś urośnie. Warto zatem by mogło funkcjonować w społeczeństwie. O dorastaniu w spektrum autyzmu” dotyczył omówienia priorytetu pracy terapeutycznej.
Ewa Kuliga z Polskiego Stowarzyszenia ZNSS „Umiem” w Krakowie, magister psychologii UJ, logopeda, oligofrenopedagog, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Terapii Behawioralnej, członek Stowarzyszenia PERSONA na Rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego zaprezentowała wykład dotyczący samodzielności i komunikacji jako filaru dorosłości. Przypomniała uczestnikom spotkania, aby o dorosłości myśleć już od momentu rozpoczęcia oddziaływań terapeutycznych, a niezależność (w tym właśnie samodzielność i komunikacja) powinny być najważniejszym celem pracy. Niezależność powinna wytyczać kolejno opracowywane cele terapeutyczne. Ważne jest, by w planowaniu celów brać pod uwagę zarówno „tu i teraz,” jak też cele długoterminowe.
Ważnym punktem konferencji był występ uczniów z Centrum Edukacji i Rozwoju z udziałem akordeonisty Marcina Snokowskiego. Zauważenie oraz docenienie zdolności i umiejętności osób z niepełnosprawnością jest bowiem sprawą niezwykle ważną.
W dalszej części konferencji organizatorzy i prelegenci rozmawiali z rodzicami uczniów z autyzmem oraz z przedstawicielami pracodawców. Rozmowy dały możliwość wymiany doświadczeń, wsparcia oraz zdobycia nowej wiedzy na temat omawianego zaburzenia rozwoju.
Mgr Kaja Krukowska-Pacan psycholog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w  Opocznie zaprezentowała wykład na temat „Organizacji kształcenia ucznia z diagnozą spektrum autyzmu.”
W konferencji uczestniczyła wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi Elżbieta Górka.
Jak pokazują statystyki jeszcze w latach 80 autyzm stwierdzono u jednego dziecka na 2 tys., a obecnie u jednego  na 100 dzieci. W krajach Unii Europejskiej osób w spektrum  autyzmu jest około 5 mln. W Polsce orzeka się niepełnosprawność z tego powodu od 2010 roku.
Z danych NIK wynika, że: „blisko jedna piąta wszystkich niepełnosprawnych w wieku do lat 16, to właśnie osoby autystyczne lub z zespołem  Aspergera.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTomasz Grzegorz Stala, kandydat na Prezydenta Częstochowy i powyborczy komentarz
Następny artykułMKS bez punktu, choć zabrakło niewiele