A A+ A++

Data dodania: 2019-12-09 (11:51) Komentarz poranny TMS Brokers

Przed nami bardzo ekscytujący tydzień, jeśli tydzień liczymy od środy. Przede wszystkim w centrum uwagi są wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii w czwartek. Poza tym interesujących fragmentów będziemy szukać w komunikatach po posiedzeniach Fed, EBC i SNB. W tle będą kluczowe dane z Niemiec i USA. Na froncie negocjacji handlowych USA-Chiny chwilowo przycichło, ale wielkimi krokami zbliża się data wprowadzenia nowych ceł.

Wchodzimy w nowy tydzień w relatywnie pogodnych nastrojach w reakcji na dobre dane z USA przed weekendem. W listopadzie w gospodarce przybyło 266 tys. nowych miejsc pracy, dużo więcej niż zakładane 180 tys., stopa bezrobocia spadła do 3,5 proc., mocna pozostaje dynamika płac. Później raport Uniwersytetu Michigan wskazał na poprawę nastrojów konsumentów. Silny raport z rynku pracy USA przyniósł uspokojenie, że największa gospodarka świata nie jest na równi pochyłej.

To lepsza wiadomość dla generalnego apetytu na ryzyko i wzrostów rynku akcji niż dla samego dolara, gdyż jest nieprawdopodobnym, aby Fed prędko wrócił do dyskusji o podwyżkach stóp procentowych. Ostatnim razem Fed przyrzekł powstrzymanie się od zmian w polityce pieniężnej do końca roku i zakładamy, że na posiedzeniu w tym tygodniu dotrzyma obietnicy. Dodatkowo członkowie FOMC w indywidualnych wystąpieniach podkreślali przejście banku w tryb „wait-nad-see”. Komunikat i konferencja powinny być utrzymane w ostrożnym tonie wskazującym, że w przyszłości obniżki są bardziej prawdopodobne niż podwyżki. Wydźwięk decyzji FOMC raczej nie wyrządzi większych szkód dolarowi, choć ryzyka występują po gołębiej stronie.

Wielkim dniem w tym tygodniu będzie czwartek. W wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii największe szanse na zwycięstwo ma Partia Konserwatywna. Ostatnie sondaże z weekendu wskazały na przewagę nad drugą Partią Pracy na poziomie 8-15 pkt. proc. Duża przewaga (20-30 miejsc w Izbie Gmin) zagwarantuje spokojne rządy Borisa Johnsona nawet w przypadku rebelii kilku członków jego partii. To jest scenariusz, który GBP już zaczął wyceniać, choć raczej nie w pełni i zwykle trafne wyniki exit polls w czwartek wieczorem mogą dodać paliwa do wzrostów. Może to być jednak ostatni zryw, zanim sprzedaż faktów weźmie górę, szczególnie że zbliża się przerwa świąteczna.

Także w czwartek odbędą się posiedzenia EBC i SNB. We Frankfurcie będzie to pierwsze posiedzenie Rady EBC z udziałem nowej prezes Christine Lagarde (czw). Nie spodziewamy się zmian w parametrach polityki, a uwaga skupi się na tym, jakie podejście zamierza przyjąć nowa prezes i jak zmieniły się prognozy gospodarcze EBC. Wydaje się za wcześnie, aby Lagarde wprowadzała swój porządek, więc w tym aspekcie niespodzianka może być największa. Z kolei Szwajcarski Bank Narodowy nie jest zmuszony do naganiającego luzowania, biorąc pod uwagę, że od września EUR/CHF pozostaje stabilny pomimo nowej ofensywy monetarnej EBC. Stopa procentowa powinna pozostać na -0,75 proc., a SNB powtórzy mantrę o przewartościowaniu franka.

Ostatnim ważnym czynnikiem ryzyka jest decyzja USA odnośnie ceł na towary importowane z Chin, które mają wejść w życie 15 grudnia. Jest możliwe, że dla dobra toczących się negocjacji, Biały Dom powstrzyma się od nowych opłat, co z pewnością prezydent Trump zakomunikuje osobiście jako akt dobroci. Z drugiej strony taktyka Waszyngtonu w negocjacjach jest ostatnio niespójna i nacisk na Pekin w postaci nowych ceł nie jest do wykluczenia. Im bliżej będziemy końca tygodnia bez komunikatu z Białego Domu, tym rynki będą bardziej przekonane, że cła będą wprowadzone.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Dom Maklerski TMS Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers

Perypetie funta i dane makro w tle

2019-12-17 Raport wieczorny FMCM

Wzrost i spadek: Kiedy Boris Johnson wygrał w Wielkiej Brytanii, media pisały, że to właśnie dlatego GBP/EUR idzie w górę i funt zyskuje. Zresztą, sądzimy, że tak właśnie było. Widać było ruch z 1,1760 do 1,2080. Ale dziś i wczoraj funt był ostro przeceniany na tej parze – i media, nieraz te same, pisały, że to dlatego, że… Boris Johnson wygrał. I teraz przeprowadzi szybki Brexit.

Styczeń zweryfikuje pewne sprawy?

2019-12-17 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut

Pewien etap właśnie się skończył – premier Boris Johnson zrealizował swój cel, jakim było zdobycie społecznego mandatu do dokończenia Brexitu, a Donald Trump zrezygnował z eskalacji konfliktu handlowego z Chinami i jest w przededniu formalnego domknięcia tzw. „papierowego” porozumienia. Rynki finansowe zdyskontowały te wątki, nie bacząc na to, że szczegóły mogą okazać się ważniejsze, niż ogólniki.

Dwie rzeczywistości

2019-12-17 Komentarz poranny TMS Brokers

Rynki kontynuują dostosowanie do nowych warunków, gdzie deeskalacja sporu handlowego USA-Chiny pozwala przychylniejszym okiem patrzeć a perspektywy globalnego ożywienia w 2020 r. Jednak słabe odczyty PMI z Europy przypomniały, że od strony danych makro wciąż nie ma dowodów przygotowania gruntu pod odbicie. Dodatkowo czas, by cieszyć się ze zniknięcia ryzyka twardego brexitu, dość szybko minął.

Niemcy nadal mają problem

2019-12-17 Poranny komentarz walutowy XTB

Grudzień przebiega na rynkach w szampańskich nastrojach. W rytm powiększającego się każdego dnia bilansu Fed inwestorzy celebrują umowę handlową z Chinami. Donald Trump niemal codziennie chwali się giełdowymi rekordami. Jednak rzeczywistość gospodarcza nie jest już tak różowa.

Złoty pozostaje mocny, rynek czeka na szczegóły porozumienia

2019-12-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wyczekiwania na szczegóły częściowego porozumienia na linii USA-Chiny. Tracą na wycenie m.in. brytyjski funt oraz dolar australijski. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2591 PLN za euro, 3,8206 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8861 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0750 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,02% w przypadku obligacji 10-letnich.

Papierowy deal

2019-12-16 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut

W pewnym sensie zaskoczenia nie ma, co sprawia, że i reakcja rynków jest umiarkowana. Chińczycy nie mieli zbytnio powodu do tego, aby odrzucić propozycję Amerykanów, gdyż wszystko i tak jest policzone na to… aby kupić sobie czas. A to co mamy teraz jest w pewnym sensie obietnicą zamrożenia konfliktu na nadchodzący rok.

Zwiastuny zdradziły za dużo

2019-12-16 Komentarz poranny TMS Brokers

Nie ma euforii po potwierdzeniu umowy USA-Chiny, a powody są te same, co wcześniej: brak terminu, szczegółów i generalnie czegoś nowego do dyskontowania. Przynajmniej nowe cła nie są wprowadzane i to wystarcza, by podtrzymać optymistyczny spokój, choć wizja przerwy świątecznej w dalszym ciągu może przynieść odwrót. Przy osłabieniu wpływu ryzyk politycznych, dane wracają do łask.

Porozumienie handlowe jest nierealne?

2019-12-16 Poranny komentarz walutowy XTB

Ostatni pełny tydzień handlu na rynkach rozpoczyna się w dobrych nastrojach. USA i Chiny finalizują pierwszą fazę porozumienia, która brzmi dobrze dla prezydenta Trumpa, ale mało realnie w praktyce. Tymczasem wstępne dane za grudzień pokazują brak odbicia w globalnej gospodarce.

Złoty bez większej reakcji na globalne wydarzenia

2019-12-16 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ

Początek nowego tygodnia obrotu na rynku FX przynosi próbę stabilizacji głównych walut po podbiciu zmienności w czwartek/piątek. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2779 PLN za euro, 3,8401 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8987 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1167 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,015% w przypadku obligacji 10-letnich.

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2019-12-13 Komentarz tygodniowy TMS Brokers

Ostatni regularny tydzień w tym roku zapowiada się optymistycznie w klimacie zbudowanym na porozumieniu handlowych USA i Chin oraz wyparowaniu ryzyka bezumownego brexitu. Ale przy odstawieniu na bok czynników geopolitycznych, wzrasta znaczenie danych makro, a tu ciągle nie widać solidnych oznak przyspieszenia ożywienia. Rynki mogą być pełne nadziei na poprawę, ale kredyt zaufania nie będzie wieczny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMikołajkowy prezent dla podopiecznych Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Górze Puławskiej
Następny artykułSylwester pod Amfiteatrem