A A+ A++

Wielkimi krokami zbliża się kolejne ciekawe wydarzenie sportowe, w dodatku połączone z upamiętnieniem ofiar Obławy Augustowskiej. W sobotę, 29 lipca odbędzie się I Bieg Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Zapisy już trwają.

 

loadingŁaduję odtwarzacz…

Stowarzyszenie Woda Las wraz z partnerami, czyli białostockim oddziałem IPN, Starostwem  Powiatowym w Augustowie, Gminą Płaska, Nadleśnictwem Augustów, Nadleśnictwem Pomorze, Fundacją Defender i Klubem Historycznym im. Armii Krajowej w Augustowie,

organizuje bieg poświęcony pamięci ofiar Obławy Augustowskiej. 

Wspólny bieg i marszobieg dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń z 1945 roku

Bieg odbędzie się w miejscowości Mikaszówka. Start zaplanowano obok pomnika Obławy przy kościele Marii Magdaleny. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego. 

-Wydarzenie jest imprezą historyczno -sportową pod hasłem ,,Czynem nie słowem” i składa się z dwóch biegów. Zaawansowani biegacze wezmą udział w biegu  na dystansie 24 km. Natomiast trasa Pro Memoria 1945, o dystansie 1945 metrów, jest przeznaczona dla biegaczy amatorów i wszystkich, którzy także chcieliby oddać hołd ofiarom biegnąc lub maszerując. Chcielibyśmy bardzo, żeby w tym małym marszobiegu wzięły udział rodziny i potomkowie zaginionych. Udział w marszobiegu jest bezpłatny, a wpisowe na duży bieg wynosi 20 złotych -mówią Antoni Kuźma i Karol Włodarczyk ze Stowarzyszenia Woda Las. -W trakcie imprezy jest przewidziany występ rekonstruktorów w mundurach Armii Krajowej oraz pokaz sprzętu wojskowego. Stowarzyszenie Woda Las jest małym stowarzyszeniem, które w ramach akcji ,,Historia poprzez sport” stara się połączyć imprezę sportową z wydarzeniem historycznym mającym miejsce na naszym terenie i podtrzymać pamięć o wydarzeniach tragicznych dla naszego narodu, które powoli idą w niepamięć.

 

Impreza sportowo-patriotyczna: Bieg Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

Organizatorzy imprezy dodają, że nie ma ona charakteru politycznego i służy przede wszystkim upamiętnieniu tragicznych wydarzeń z lipca 1945 roku. 

-Obława Augustowska ma swoje miejsce w pamięci osób żyjących na tych terenach, gdyż wielu z nich straciło członków swoich rodzin. Dlatego uważamy, że Obławę Augustowską można upamiętnić nie tylko w formie kościelno-politycznej ale i sportowo-patriotycznej -podkreślają nasi rozmówcy. 

Zapisy pod linkiem: https://www.zapisy.maratonczykpomiarczasu.pl/pl/bieg-oblawy-augustowskiej?fbclid=IwAR2n1t8yEO2aE2wZn6T5RQQbo0LQgYP0kotKuGaIJqaBn-Bp0pnfoMxPzig

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXVI Ogólnopolski Zlot Motocyklowy w Zambrowie
Następny artykułPożar elektrycznych ciężarówek w siedzibie producenta. Straż pożarna wyklucza podpalenie