A A+ A++

Pierogi faszerowane kaczką od KGW Sarbinowo, konfitowane udko kacze od Restauracji Administracja w Cukrowni Żnin, a na deser Lody z pasją z Łabiszyna – tak wygląda optymalny przepis na ucztowanie według jurorów w trzech konkursach podczas VII Biesiady Pałuckiej. Ale smakowych wariacji można było sobie skomponować znacznie więcej, bo o gusta jurorów i publiczności walczyło na żnińskim rynku aż osiemnaście KGW, pięć restauracji oraz lokalni producenci.

W sobotnie popołudnie 22 lipca żniński rynek stał się na kilka godzin jednym z najsmaczniejszych miejsc w Polsce. Pod Basztą odbyła się VII Biesiada Pałucka oraz II Pałucki Turniej Kół Gospodyń Wiejskich.

To drugie przedsięwzięcie organizuje Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Żninie. Do turnieju stanęło 18 kół z terenu powiatu żnińskiego. Obecnie w ARiMR, jak przekazał nam Sebastian Kowalik, szef oddziału, mamy zarejestrowanych ponad 30 kół z terenu powiatu, ale nieustannie ich przybywa. Do końca roku prawdopodobnie KGW będzie w powiecie żnińskim już 40. Zaznaczmy, że w turnieju pałuckim chęć startu sygnalizowały też koła z gminy Damasławek, czy Szubin, ale ostateczne dopuszczono do rywalizacji o kubki smakowe jurorów tylko KGW z powiatu żnińskiego. W Pałuckim Turnieju KGW należało podać danie z użyciem produktów regionalnych.

Zwyciężyło KGW z Sarbinowa. Daniem, które w opinii jurorów  było najlepsze, a które zaserwowały sarbinowianki, były pierogi faszerowane mięsem z kaczki.

Oto pełne wyniki Pałuckiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich: 1. Sarbinowo, 2.Gościeszyn, 3. Wójcin, 4. Knieja, 5. Jeżewice.

Wyróżnienia otrzymały Koła Gospodyń Wiejskich: Rogowo, Lubostroń, Świątkowo, Tonowo, Lubcz, Murczynek, Cerekwica, Jadowniki, Piechcin, Sielec, Żerniki, Brzyskorzystewko i Juncewo. Nagrodę specjalną otrzymało KGW Lubostroń.

 W ramach Biesiady Pałuckiej odbył się konkurs o Chochlę Burmistrza Żnina. Wykonana została ona tradycyjnie przez artystę z Godaw, Zbigniewa Dolskiego. W tym roku zadaniem konkursowym było przygotowanie potrawy z kaczki. O Chochlę walczyli restauratorzy. Ich zadaniem było podbić gusta smakowe jury, które degustowało i oceniało w składzie: burmistrz Robert Luchowski, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, szefowa KGW Murczynek Maria Skrocka i ekspert kuchni pałuckiej, Krzysztof Leśniewski.

Dania w tym konkursie przygotowało pięć firm. Jurorzy uznali, że chochla trafi do Restauracji Administracja, która w tym roku została uruchomiona w kompleksie Cukrownia Żnin. Administracja podała konfitowane udo kacze na placku ziemniaczanym z lekko podwędzanym serem z Serowarni Jasiurkowscy oraz sosem buraczkowo-porzeczkowym.

Nagrodę specjalną wojewody otrzymała firma cateringowa Z Kuchni Ewy, która mieści się w Gąsawie. Wojewodę Mikołaja Bogdanowicza urzekła przyrządzona przez Ewę Gaczkowską czernina.

W konkursie na Najlepszy Pałucki Produkt nagrodę otrzymał Daniel Żurkowski i jego firma Lody z pasją w Łabiszynie.

Na scenie wystąpili: Czerwone Róże, Pałuczanki, Gniewkowianie, Zespół Śpiewaczy Aster z Rogowa, a jako gwiazda wieczoru Happy Jędrowski Show

Karol Gapiński

Dni Miodu w Barcinie i zespół ZajeFajni: dyskoteka pod księżycem

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemcy: Tęczowe schody w szkole przemalowane na kolory flagi Rzeszy
Następny artykułKoks w Muzeum, czyli o firmie, która połączyła biznes z edukacją