A A+ A++

Elektroniczna weryfikacja nie jest możliwa

Niezależnie od powyższego, w art. 30 projektu ustawy pozostawiono termin 14 dni na dostosowanie systemu ministra właściwego do spraw rodziny na potrzeby rozpatrywania wniosków o wypłatę bonu energetycznego. – Tak jak podnoszono już wcześniej, w ocenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) realizacja jakichkolwiek zmian w systemach utrzymywanych przez MRPiPS w tak krótkim terminie jest niemożliwa, z uwagi na uwarunkowania techniczne, czy też wynikające z uregulowań dotyczących procesu zakupowego. W ocenie MRPiPS, termin 14 dni na dostosowanie systemów teleinformatycznych jest również niewykonalny z punktu widzenia przepisów dotyczących udzielania zamówień publicznych – alarmuje resort rodziny.

Resort wprost pisze, że we wskazanym terminie nie jest możliwe zgodne z prawem i dyscypliną finansów publicznych wydatkowanie środków (nawet gdyby były one zagwarantowane) związane z modyfikacjami systemów.

Konieczność weryfikacji danych drogą elektroniczną może oznaczać, że jednostki będą musiały korzystać z usługi weryfikacji danych o dochodach udostępnianej na poziomie Centralnego Systemu Informatycznego Zabezpieczenia Społecznego. – Po raz kolejny należy zatem podnieść, co wyrażono również w poprzednim stanowisku, że już teraz istnieją problemy z usługą dotyczącą weryfikacji danych finansowych osób ubiegających się o świadczenia. Wynika to z przekroczenia limitów nałożonych przez Ministerstwo Finansów na tę usługę dla MRPiPS. Ministerstwo poniosło już koszty finansowe związane z przebudową systemów, które ostatecznie pozwoliły udrożnić usługę w I kwartale 2024 r., jednakże nie ma gwarancji, że problemy nie pojawią się znowu, tym bardziej w kontekście terminów wskazanych na składanie i rozpatrywanie wniosków – wskazuje ministerstwo.

Ministerstwo Finansów sygnalizowało już wcześniej Ministerstwu Klimatu i Środowiska, że nie ma możliwości zwiększenia limitów, bo będzie to niosło ryzyko nadmiarowego obciążenia ich systemu. – W tej chwili MRPiPS nie dostrzega możliwości zwiększenia środków finansowych w ramach zawartych umów, a tym samym pokrycia kosztów zmian przewidzianych w projekcie ze środków zagwarantowanych w umowach. Jednocześnie należy podnieść, że nawet gdyby takie środki finansowe zostały pozyskane, to wymagałoby to podjęcia negocjacji z wykonawcami, które z pewnością nie zakończyłyby się w ciągu 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy – czytamy dalej.

Czy w związku z wypłatą bon … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy ambulans Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego
Następny artykułCzęstochowa uczci dwie dekady Polski w UE