A A+ A++

Czym jest szambo betonowe?

Odprowadzanie ścieków to niezbędna czynność w każdym prywatnym gospodarstwie domowym. Podłączenie do miejskich i gminnych sieci kanalizacyjnych jest często trudne, kosztowne lub całkowicie niemożliwe, ponieważ place budowy są oddalone od sieci kanalizacyjnej. Dlatego należy szukać alternatyw, takich jak własne . To kluczowy element infrastruktury prywatnej. Szambo to zbiornik magazynowy bez drenażu, który może usuwać odpady z domu. Betonowe szambo to dobry wybór, ponieważ charakteryzuje się trwałością. Z racji, iż można go zakopać w ziemi i zamocować, nie ma niebezpieczeństwa wypadku na terenie obiektu. Jedyne, co pozostaje po takim rozwiązaniu, to używanie szamba do regularnego usuwania odchodów.

Warto wziąć pod uwagę, że szambo jest narażone na szkodliwe działanie wielu agresywnych czynników chemicznych i biologicznych, zatem podczas budowy należy pamiętać aby było wykonane z materiałów, które są na nie odporne. Najlepszym przykładem takiego materiału jest właśnie beton.

Rodzaje szamb betonowych

Szambo betonowe okrągłe wykonane z kręgów betonowych – kiedyś popularne i tanie rozwiązanie, obecnie rzadko stosowane, głównie ze względu na problemy z utrzymaniem szczelności zbiornika na łączeniach. Zaletą szamb z kręgów betonowych jest łatwość transportu i montażu kręgów dzięki zastosowaniu tzw. kręgów betonowych. Poszczególne obwody są połączone żeliwnymi rurami przelewowymi i uszczelnione odpowiednią zaprawą. Od góry zbiornik przykryty jest panelem stropowym z żeliwnym włazem.

Zbiornik betonowany w miejscu budowy – jego wielkość jest idealnie dopasowana do wykopu budowlanego i przestrzeni placu budowy. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na obciążenia i może być budowany bezpośrednio poprzez przyniesienie betonu na plac budowy. Zbiorniki mogą mieć specjalne rozmiary i kształty, a ich budowa nie wymaga ciężkiego sprzętu. Podczas budowy nowego szamba na miejscu konieczne jest użycie betonu o niskiej nasiąkliwości, takiego jak beton klasy B7,5. Wnętrze i łączenia zbiornika należy uszczelnić masą asfaltową lub wodoodporną zaprawą cementową.

Zbiornik prefabrykowany (gotowy do montażu) – wysoce odporne rozwiązanie na wszelkie obciążenia zewnętrzne i charakteryzujące się doskonałą szczelnością. Takie szamba są łatwe i szybkie w montażu, ale wymagają ciężkiego sprzętu. Nie są wymagane żadne dodatkowe mocowania, ani dociążenia.

W jakim miejscu najlepiej umieścić szambo betonowe?

Wybór miejsca na szambo betonowe jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na bezawaryjną pracę i łatwość późniejszego opróżniania. Nie należy instalować betonowego zbiornika na odpady w miejscach, w których istnieje ryzyko zalania lub lub powodzi, a także w zagłębieniach terenu lub obszarach objętych ścisłą ochroną przyrody.

Dobrym pomysłem jest zbudowanie betonowego szamba i zakopanie go w ziemi w pobliżu budynku, np. wewnątrz ogrodzenia domu. Wyciągnięcie specjalnego przyłącza do opróżnienia zbiornika w takim miejscu umożliwia wykonanie prac przez firmę kanalizacyjną bez udziału właściciela domu. Nie ma wówczas konieczności wpuszczania szambiarki na posesję.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЯк створити власний рецепт щастя: гормони радості та любові
Następny artykułCzujna kobieta nie dała się oszukać