A A+ A++

5.11

18:00

Barbara Matonia – WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA „Światłem ciała jest oko”

Wernisaż wystawy odbędzie się 5 listopada 2020 r. o godz. 18:00 w Galerii Antresola.

Wstęp wolny

Więcej informacji:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 32 349 78 72

Barbara Matonia (ur. w Bytomiu, zam. w Piekarach Śląskich). Malarka, doktor nauk humanistycznych, pedagog. Malarstwem zajmuje się od 2012 roku, swój warsztat rozwija poprzez samokształcenie. Była także uczestniczką Akademii Weekendowej przy ASP w Katowicach. Jej dzieła w głównej mierze utrzymane są w duchu abstrakcji, choć aspekty figuratywne także są w nich obecne; artystka czerpie inspiracje z różnego rodzaju symboli duchowych, archetypów i treści podświadomych, wszystko to spajając ramą dziedzictwa kulturowego, pochodzącego zarówno z bliskiego artystce otoczenia, jak i znacznie dalszego, jak mitologia i filozofia krajów dalekiego wschodu. Jej prace prezentowane były m.in. na wystawach indywidualnych w Gliwicach i Piekarach Śląskich.

Światło w sztuce malarskiej zawsze stanowiło ważny element każdego dzieła, choć głównie za sprawą napięcia na linii światło-cień. Przykładów można szukać chociażby w malarstwie impresjonistów i próbie uchwycenia przez nich zanikających promieni słonecznych czy też w dziełach włoskich mistrzów renesansu.

            Prezentowane na wystawie dzieła Barbary Matonii, pochodzące z lat 2019-2020, stanowią próbę uchwycenia światła nie w wymiarze dosłownym, a symbolicznym; przyglądając się im odbiorca może natrafić na liczne odwołania do archetypów nieświadomości zbiorowej, tak mocno akcentowanej w filozofii Junga, a wydającej się jednym z filarów twórczości malarki.

 Powtarzana na każdym kroku, szczególnie w kulturze zachodniej, fetyszyzacja oka, przybierała róże formy – od wywyższenia narządu wzroku ponad inne formy doświadczania zmysłowego świata, a kończąc na jego desakralizacji w „Psie Andaluzyjskim” czy utworach Bataille’a. W przedstawionych na wystawie pracach oko stanowi jedynie punkt wyjścia do próby otwarcia się na światło, które przychodzi wraz z uświadomieniem tego, co znajduje się pod powierzchnią naszego codziennego życia. Oko staje się tu zatem progiem między tym co znajduje się przed, a tym co wewnątrz nas samych. Rodzajem pomostu, który łączy i wprowadza w inny wymiar dzieła. Obiekt jest „czymś więcej niż widzi oko”. Pojawia się zatem aspekt widzialny, realny oraz aspekt metafizyczny i duchowy. Światło oka odbija na obrazach rzeczywistość zobaczoną i postrzeganą  okiem wewnętrznym, co otwiera przestrzeń dla indywidualnej interpretacji dzieła poczynając od wnikliwego oglądu okiem odbiorcy.

            Obrazy, które składają się na wystawę, stanowią rozwinięcie wcześniejszych prac autorki, zachowują jednak przy tym element wspólny, czyli próbę uchwycenia emocji za pomocą kolorów – raz bardziej stonowanych, innym razem porażających wielością barw i form.

ZAPRASZAMY!

PS Ograniczona liczba osób na wernisażu.

* Każdy Widz przed wejściem na teren wydarzenia CHCK/SDK zobowiązany jest do wypełnienia formularza „Pytanie kierowane do gości odwiedzających Chorzowskie Centrum Kultury (zwany dalej „Oświadczeniem”) z aktualną datą wydarzenia i złożenia go pracownikowi CHCK/SDK. Oświadczając, że według jego najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 i nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym oraz podając swoje dane kontaktowe.

POBIERZ OŚWIADCZENIE


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWidzew w końcu wraca do grania! Legnica pierwszym przystankiem po kwarantannie
Następny artykułUM Olkusz: Koronawirus – nowe zasady bezpieczeństwa