A A+ A++

Liczba wyświetleń: 284

Restauracje w różnych krajach zmniejszają porcje swoich smażonych dań, by zaoszczędzić na oleju – pisze na swoim portalu Associated Press. W Pakistanie ludzie rezygnują z mięsa, ze względu na rosnące ceny wołowiny i kurczaków. Na Węgrzech bary wycofują burgery i frytki z menu, ponieważ rosną ceny oleju. Na całym świecie ceny żywności stały się przerażająco wysokie. Tymczasem na światowych rynkach ceny ziarna, oleju roślinnego, mleka i innych produktów rolnych spadają. Dlaczego zatem spadki te nie przekładają się na ceny w sklepach i restauracjach – pyta agencja.

Mimo obaw, ceny produktów rolnych na świecie spadły po wybuchu wojny na Ukrainie. Największy ich wzrost miał miejsce między czasem wyjścia z pandemicznej recesji, a początkiem wojny, natomiast od 12 miesięcy spadają. Jednak nie widać tego spodku w sklepach. Problem dotyczy Stanów Zjednoczonych, Europy oraz wielu krajów biednych. Rynki są obecnie tak ze sobą powiązane, że podobne procesy zachodzą w niemal każdym zakątku świata. W Stanach Zjednoczonych na przykład w marcu ceny żywności wzrosły rok do roku o 8,5 proc.

Dlaczego spadek cen produktów rolnych nie wpływa na wydatki przeciętnego konsumenta na świecie? Przede wszystkim na cenę żywności w sklepie ceny produktów rolnych wpływają w niewielkim stopniu, aż 75 procent tej ceny powstaje po zakupieniu plonów od rolników. Na tę kwotę składają się na przykład: ceny energii, transportu i koszty pracy.

Wszystkie koszty w dużej części osadzone są w inflacji bazowej, z której wyłączone są ceny żywności i energii. Okazała się ona trudna do obniżenia. W marcu ceny żywności w Unii Europejskiej zwiększyły się o 19,5 procenta rok do roku, w Wielkiej Brytanii natomiast o 19,2 proc. Jest to największy wzrost od 46 lat. Na Węgrzech było jeszcze gorzej. Tam ceny rok do roku wzrosły aż o 45 proc.

Zdaniem ekonomistów ceny żywności w sklepach będą rosły wolniej, ale proces spadku dynamiki wzrostu nie będzie przebiegał zbyt szybko. Na ceny te wpływają czynniki nie zawsze wynikające z sytuacji ekonomicznej na świecie. Na przykład fuzje firm działających w branży spożywczej ograniczają konkurencję. W Stanach Zjednoczonych 4 firmy z branży przetwórstwa mięsnego kontrolują aż 85 procent rynku wołowiny, 70 procent rynku wieprzowiny i 54 procent rynku drobiu. Taka sytuacja sprawia, że firmy bezproblemowo podnoszą ceny.

Na ceny w sklepach wpływają też kursy walut. Od nich zależy, ile trzeba zapłacić za importowaną żywność. W wielu przypadkach importowane składniki używane są do wytwarzania produktów żywnościowych, lub używa się ich w procesie produkcji żywności. Osłabienie waluty oznacza więc podnoszenie cen, co przekłada się na inflację.

Wzrost cen zmusza często konsumentów do zmiany diety. Okazuje się bowiem, że nie są oni już w stanie pozwolić sobie na niektóre produkty. Na przykład muszą zwiększyć udział warzyw kosztem mięsa, ale i ceny warzyw rosną w sklepach. Zdaniem części ekonomistów spadek cen produktów rolnych może stanowić zapowiedź przyszłych trendów i ostatecznie wskazuje, że taniej będzie również w sklepach.

W Polsce ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w marcu rok do roku o 24 procent – podaje portal „Business Insider”. Jak wszędzie na świecie rosną one szybciej, niż wynosi wskaźnik inflacji. Ta wyniosła w Polsce 16,2 procenta w marcu.

W naszym kraju występują również inne czynniki związane z cenami żywności. Jak powiedział cytowany przez „Business Insider” Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Banku Polska: „W przypadku polskiego rynku można przyjąć, że zmiany cen skupu surowców rolnych znajdują odzwierciedlenie na sklepowych półkach po dopiero czterech miesiącach. Wynika to z charakteru umów, jakie zawierane są pomiędzy rolnikami a przetwórcami żywności oraz przetwórcami żywności a sklepami”.

Zdaniem cytowanych przez portal ekonomistów również w Polsce dynamika wzrostu cen rok do roku będzie się zmniejszać. Początkowy wynikać to będzie z wyżej bazy w roku poprzednim, później zadziałają skutki spadku cen produktów rolnych.

Autorstwo: Wojciech Ostrowski
Źródło: MagazynFakty.pl

TAGI: Inflacja, Podwyżki cen

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPapież na spotkaniu z ubogimi: wiara przemawia językiem miłości
Następny artykułOczyścili 20 kilometrów rzeki [FOTO]