A A+ A++

W teorii do założenia rachunku maklerskiego nie trzeba wiele: wystarczy być osobą pełnoletnią, posiadać dowód osobisty oraz mieć nadany numer NIP. Zanim jednak zlecimy zakup pierwszych papierów wartościowych, warto wiedzieć, jak funkcjonuje obrót instrumentami finansowymi.

Rachunek maklerski ma zdecydowanie inną funkcję niż ROR, który posiada prawie każdy. Zobacz, do czego niezbędne jest konto maklerskie, a także, gdzie można je założyć.

Czy warto mieć konto maklerskie?

W przeciwieństwie do zwykłego konta osobistego w banku, rachunek maklerski obejmuje nie tylko wpłacone pieniądze, ale przede wszystkim papiery wartościowe nabyte przez maklera w naszym imieniu. Konto maklerskie to zatem wirtualny portfel, który służy do funkcjonowania chociażby na giełdzie. Służy nam zarówno do kupowania akcji czy obligacji, ale także przyjmuje wpływy, jak np. z tytułu dywidendy czy też sprzedaży posiadanych akcji.

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, rachunek maklerski może założyć każda osoba pełnoletnia. Zazwyczaj przy okazji otwarcia konta jesteśmy zobligowani do wypełnienia ankiety MiFID, czyli krótkiego testu, który dotyczy naszej wiedzy oraz doświadczenia inwestycyjnego. Jeśli system rozpozna w nas nowicjuszy, którzy nie mają żadnego doświadczenia w inwestycjach, ostrzeże nas przed ryzykiem inwestycyjnym. Nie oznacza to jednak, że rezultaty ankiety MiFID mają wpływ na to, czy możemy założyć konto maklerskie.

Gdzie można otworzyć konto maklerskie?

Do obrotu instrumentami finansowymi w Polsce uprawnione są domy i biura maklerskie. Jako posiadacze rachunku maklerskiego możemy też samodzielnie kupić akcje czy obligacje.

Konto maklerskie możemy zatem otworzyć w domu maklerskim lub w banku. Obecna technologia umożliwia realizację wszelkich formalności online, co daje sporą swobodę w wyborze domu maklerskiego. W zamian można otrzymać dostęp do pełnej gamy usług oraz produktów. Dobrym przykładem może być DM Michael / Ström, gdzie cały proces odbywa się bez konieczności wychodzenia z domu. W ramach bezpłatnego konta maklerskiego online zyskujemy dostęp do:

  • autorskiego systemu transakcyjnego,
  • dostęp do rynku Catalyst,
  • dostęp do instrumentów finansowych na rynku wtórnym i pierwotnym,
  • możliwość sprawdzenia informacji o swoich aktywach,
  • historyczne oraz oczekiwane stopy zwrotu.

Wystarczy wypełnić internetowy formularz i zgłosić chęć otwarcia rachunku. Niedługo potem następuje kontakt ze strony domu maklerskiego.

Znajdź optymalny dom maklerski

Oprócz jak najniższych opłat czy wygody dostępu do rachunku online, wybór domu maklerskiego powinien być podyktowany także innymi kryteriami. Jednym z nich jest przynależność do systemu rekompensat prowadzonego przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Jest to dodatkowa ochrona na wypadek niewypłacalności bądź ogłoszenia upadłości przez dom maklerski. Zgodnie z prawem system zabezpiecza wypłaty dla inwestorów do wysokości równowartości w złotych 3 000 euro. Wówczas otrzymujemy pełny zwrot środków. Górna granica objęta ochroną to równowartość w złotych 22 000 euro. W tym przedziale możemy liczyć na zwrot 90% środków objętych systemem rekompensat.

Inwestuj świadomie

Oferta domu maklerskiego nie powinna ograniczać nas jako inwestorów. Dlatego warto sprawdzić, czy dana firma inwestycyjna proponuje wszystkie rozwiązania, jakie przysługują jej w myśl ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z prawem do działalności maklerskiej zalicza się:

  • przyjmowanie i przekazywania zleceń kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych,
  • wykonywanie tych zleceń,
  • nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych na własny rachunek,
  • zarządzanie portfelem inwestycyjnym,
  • doradztwo inwestycyjne,
  • oferowanie instrumentów finansowych,
  • prowadzenie ASO,
  • prowadzenie OTF.

W przypadku początkujących inwestorów ważny aspektem działania domu maklerskiego będzie prowadzenie doradztwa inwestycyjnego lub zarządzanie portfelem. Przed wpłatą środków na rachunek maklerski warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat instrumentów finansowych, w które zamierzmy inwestować. Wówczas nie zaskoczą nas chociażby chwilowe wahania kursów w przypadku inwestycji długoterminowych czy też łatwiej ocenimy ryzyko związane z poszczególnymi produktami.

Warto pamiętać, że im więcej będziemy wiedzieli na temat rynków finansowych, tym bardziej świadomie, a co za tym idzie bezpieczniej będziemy mogli inwestować nasze oszczędności.

(Artykuł sponsorowany) 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPaweł Mażejka skazany przez reżimowy sąd na 6 lat kolonii karnej. “To nie proces, tylko teatr absurdu”
Następny artykuł“Только что проверили крышу”: дипломат высмеял провал шпионов РФ в Молдове (фото)