A A+ A++

Mamy w Polsce różne miasta. W naszym kraju znaleźć można niewielkie mieściny, jak i ogromne aglomeracje pokroju Warszawy. To jednak nic w porównaniu z Chinami. Na dalekim wschodzie znajdziemy bowiem miasto, które jest większe od kilku województw. I to razem wziętych.

Podejście do granic miast, określania ich powierzchni czy aglomeracji jest różne, zależnie od miejsca na świecie, w którym się aktualnie znajdujemy. No bo weźmy na przykład gminy – to pojęcie, które w Polsce jest nam znane. Gmina może być wiejska, miejsko-wiejska lub wiejska i stanowić będzie jednostkę administracyjną. Typowy przykład gminy to miasto i wioski dookoła, gdzie znajdziemy sołectwa i tym podobne. Inaczej jest na Grenlandii, gdzie znajduje się największa gmina świata.

Pisałem o niej niedawno w kontekście największego miasta świata – pod względem powierzchni. Tam podział mają inny niż u nas, a sama gmina jest znacząco większa od całego naszego kraju. Nie ma większego znaczenia fakt, że na terenie Sermersooq mieszka ledwie kilkadziesiąt tysięcy osób. Pora jeszcze bardziej skomplikować sytuację – ruszamy do Chin.

Gigantyczne miasto w Chinach

Chiny są ogromne i liczne, szacując swoją populację na ponad miliard osób. Takie warunki siłą rzeczy sprawiają, że na terenie kraju znajdziemy niejedną gigantyczną metropolię. Jest przecież Pekin, Szanghaj czy… Chongqing. Przyznacie, chyba że nie jest to najbardziej medialna miejscowość świata. Fakt, że nie wszyscy o niej słyszeli nie oznacza, że nic się tam nie dzieje. Wręcz przeciwnie – mowa o megamieście, w którym mieszka ponad 30 milionów osób (w całej jednostce administracyjnej).

I to właśnie ta jednostka administracyjna jest głównym celem naszych dzisiejszych poszukiwań. Chongqing to jedno z czterech miast wydzielonych w Chinach, razem z Pekinem, Szanghajem i Tiencin. Zostało wydzielone w 1997 roku z prowincji Syczuan i dziś uznaje się jego obszar za jedno miasto. W rzeczy samej wspomniana jednostka administracyjna to po prostu Chongqing, choć nie ma tu mowy o jednolitej strukturze miejskiej jak w przypadku miejscowości znanych z Europy. Na dobrą sprawę można by uznać, że to ogromne miasto z wieloma otaczającymi je gminami, osiedlami i “przybudówkami”. W świetle lokalnego prawa jest to jedna po prostu megamiasto.

Jest ogromne z dwóch powodów. Po pierwsze, na terenie jednostki mieszkają aż 32 miliony osób. To więcej niż np. w Jemenie, Uzbekistanie czy Wenezueli – i o kilka milionów mniej niż w Polsce. A nie jesteśmy przecież aż tak małym państwem. Największe jednak wrażenie robi powierzchnia wydzielonego chińskiego miasta. Ta wynosi aż 82 403 kilometry kwadratowe. Dla porównania największe województwa w Polsce to:

  • mazowieckie – 35 558 km2
  • wielkopolskie – 29 826 km2
  • lubelskie – 25 122 km2
  • warmińsko-mazurskie – 24 173 km2
  • zachodniopomorskie – 22 892 km2

Możemy zatem łatwo zauważyć, że chińskie Chongqing jest większe niż województwa wielko … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDuże imprezy dla polonusów pod znakiem zapytania. Przez zwłokę Kancelarii Premiera
Następny artykułXavi mówi o następcy Lewandowskiego. To może być koniec