A A+ A++

Naukowcy zaprojektowali i zbudowali prototypowy układ scalony, w którym zintegrowali ze sobą ściśle dwa elementy – konwencjonalną, elektroniczną płytkę drukowaną z elementami fotonicznymi.

Twierdzą przy tym, że takie rozwiązanie może znaleźć zastosowanie układach obsługujących mobilne sieci 6G i 7G, w których mamy do czynienia z bardzo wysokimi częstotliwościami. Australijscy naukowcy z uniwersytetu w Sidney opublikowali wyniki swoich dokonań w periodyku Nature Communications. Zaprojektowany przez nich układ scalony jest tzw. chipletem (układ mający architekturę klocków lego, integrujący ze sobą różne elementy). Układ taki – który ma wielkość 5×5 mm) może w ich opinii zrewolucjonizować pracę sieci komórkowych. Jeśli dalsze badania wykażą, że jest to opłacalna i niezawodna technologia, operatorzy sieci mobilnych dostaną do ręki nowe potężne narzędzie.

Cała infrastruktura sieci mobilnych będzie wtedy mogła wykorzystywać dużo wyższe częstotliwości, co w praktyce będzie oznaczać dalszy wzrost szybkości pracy takich sieci oraz ich większą energooszczędność. Należy jednak pamiętać o tym, że układy wykorzystujące wyższe częstotliwości są bardziej podatne na różnego rodzaju zakłócenia, co jest pewnym minusem takiej technologii.

Zobacz również:

Ponadto krótsze fale, z którymi mamy do czynienia w przypadku dużych częstotliwości, mają też pewne trudności z pokonywaniem przeszkód. A to może się przełożyć na mniejszy zasięg działania sieci mobilnych wykorzystujących takie układy. Dlatego takie sieci będą wymagały specjalnych chipów komunikacyjnych o znacznie większej szerokości pasma RF i zaawansowanego filtrowania, co pozwoli im eliminować zakłócenia występujące w układach wykorzystujących duże częstotliwości.

Źródło: evertiq

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowitanie Nowego Roku 2024
Następny artykułPiernikowy zawrót głowy w Technikum nr 2 (FOTO)