A A+ A++

Podczas tegorocznego 51. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej  na scenie Ogólnopolskiego Konkursu Grup Kolędniczych licznie zaprezentowali się kolędnicy z powiatu myślenickiego. Pierwsze miejsca wraz z Złotymi Rozetami oraz nagrodą w wysokości po 1 000 zł wywalczyli m.in: Grupa Kolędnicza „Z Gwiazdą” z Trzebuni oraz Werdebusy Dobczyckie – Szopka z Lalkami. Trzecie miejsce oraz Brązowyme Rozety Góralskie, a także nagrodę pieniężną w wysokości po 800 zł otrzymali: Grupa Kolędnicza „Z Dorotą” z Rudnika oraz „Pasterze” z Tokarni”.

Tegoroczny Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, odbył się w dniach 9-11 lutego 2023 r.
w ramach 51. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.  W tegorocznej edycji konkursu udział wzieło aż 52 grup kolędniczych – z  3 województw: małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego.

Góralski karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

Historia Góralskiego Karnawału sięga roku 1973. Jest to ogólnopolskie wydarzenie, które każdego roku przyciąga na Podhale duże rzesze turystów, a także miłośników ludowej kultury. Obok konkursu grup kolędniczych w ramach Góralskiego Karnawału odbywa się także konkurs tańca zbójnickiego oraz przegląd par tanecznych. Odbywają się także zawody strzeleckie i „Kumoterki”, w skład których oprócz przejazdu kumoterkami wchodzą również zawody w skiringu, ski-skiringu i przejazd zaprzęgami paradnymi. Karnawałowi towarzyszą również wieczorne występy zespołów regionalnych, a także trwająca przez całe wydarzenie Wystawa Twórczości Ludowej. Coroczny Góralski Karnawał przypomina, że piękna tradycja kolędowa nadal nie zniknęła z krajobrazu polskich wsi i miasteczek.


Źródło: Oficjalna strona Góralskieg Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej

Zdjęcia: Zespół Pieśni i Tańca Elegia Rudnik, Związek Podhalan Oddział Górali Kliszczackich w Trzebuni, Werdebusy Dobczyckie – Szopka z Lalkami, Kliszczackie Centrum Kultury.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowa interaktywna wystawa w Parku Nauki Torus
Następny artykułDzielnicowi czytają dzieciom i opowiadają o swojej pracy