A A+ A++

Zainteresowanie, ale też niepokój mieszkańców, którzy przebywali na starym mieście w Barcinie wzbudził fakt, że u zbiegu ul. św. Wojciecha i rynku, czyli kilkanaście metrów od brzegu Noteci stanęły najpierw dwa samochody bojowe straży pożarnej, a nieco później dojechał jeszcze trzeci wóz, z PSP w Żninie. Niektórzy patrzący z mostu na to, co się dzieje, obawiali się, że ktoś utonął. W rzeczywistości strażacy usuwali plamę oleju, która dryfowała na wodzie.

Najpierw do straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie, że stwierdzona została plama oleju na jezdni ul. św. Wojciecha w Barcinie. Na miejsce zadysponowane zostały 2 zastępy strażaków: jeden z OSP w Barcinie i jeden z OSP w Mamliczu. Między 13.00 a 14.00 występował dość obfity deszcz. Wkrótce zmieniła się treść zgłoszenia. Plama oleju występowała już nie na ulicy, ale dryfowała na powierzchni Noteci. Olej był najpierw z jednej strony mostu (od ul. Wioślarskiej), a za chwilę plama pojawiła się też po drugiej stronie – w sąsiedztwie gabinetu weterynaryjnego i zejścia na promenadę.

Strażacy zastosowali tamę z tworzywa wychwytującego substancje oleiste, nie wchłaniającego wody fot. Karol Gapiński

Olej z ulic spłynął wraz z deszczem do rzeki. Jak wyjaśniali strażacy, nawet niewielkie ilości takiej substancji są trudne do usunięcia z powierzchni wody i sprawiają wizualnie wrażenie, że substancji jest bardzo dużo. Nawet mała kropla oleju na wodzie szybko zmienia się w plamę. Tutaj było tej substancji więcej, niż tylko kropla. Poza tym wiał wiatr, który powodował cofkę tej substancji w okolice mostu.

Plama oleju  dryfowała w okolicach wpustów kanalizacji deszczowej, bo substancja spłynęła z ulic do Noteci właśnie w  wyniku ulewy fot. Karol Gapiński

Plama oleju  dryfowała w okolicach wpustów kanalizacji deszczowej, bo substancja spłynęła z ulic do Noteci właśnie w  wyniku ulewy fot. Karol Gapiński

Olej na powierzchni rzeki nie jest łatwy do usunięcia. Na pomoc została wezwana JRG ze Żnina. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej posiada bowiem odpowiedni sprzęt do oczyszczenia powierzchni wody z plam ropy czy oleju. Ten sprzęt to specjalna gąbka w postaci wałka, z którego należy utworzyć na wodzie coś w rodzaju tamy. Tworzywo z jakiego jest wykonana taka zapora ma właściwości wyłapujące i wchłaniające olej pływający na wodzie. Strażacy ze Żnina z taką gąbką wchłaniającą substancje oleiste przyjechali do Barcina i dzięki temu można było oczyścić nurt rzeki. Gąbka raz użyta gąbka do takiego czyszczenia będzie następnie oddana do utylizacji.

Karol Gapiński

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Череп Путіна та карта Буданова”: Притула розповів про ідеальний лот для його аукціону
Następny artykułNowe Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrówku