A A+ A++

Mówiąc o pompie wody, warto zauważyć, że jest to jeden z głównych elementów układu chłodzenia samochodu. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jej głównym zadaniem jest zapobieganie przegrzaniu silnika. Tak więc, jeśli pompa (aka pompa) jest uszkodzona lub całkowicie niesprawna, termoregulacja może zostać naruszona, co może stanowić zagrożenie dla silnika samochodu. Oczywiście wiąże się to z ogromnymi kosztami naprawy lub wymiany silnika. Dziś pokrótce omówimy, do czego służy pompa wody i jak działa, a także dowiemy się, dlaczego może się zepsuć.

Zdjęcie pompy wodnej zrobione ze strony www.euautoczesci.pl

Czym jest pompa wody i jak działa?

Krótko mówiąc, pompa wody jest odpowiedzialna za transport płynu niezamarzającego (płynu chłodzącego) w układzie chłodzenia samochodu. Podczas tego transportu pochłaniana jest pewna część ciepła wytwarzanego przez silnik podczas pracy. Poza tym, to właśnie pompa transportuje płyn niezamarzający przez chłodnicę, co z kolei obniża temperaturę samego płynu chłodzącego. Po tych wszystkich manipulacjach płyn chłodzący wpływa do silnika w temperaturze potrzebnej do jego prawidłowego działania. Jak pompowany jest płyn chłodzący? W tym przypadku jest to możliwe dzięki wykorzystaniu siły odśrodkowej. Płyn chłodzący wpływa do komory roboczej, a obracający się wirnik pompuje go do wylotu.
Tutaj dochodzimy do głównego punktu, a mianowicie tego, jak zbudowana jest pompa wodna. W rzeczywistości jest ona dość prosta i nieskomplikowana. Na wale, który jest zamocowany na dwóch łożyskach, znajduje się wirnik wykonany z tworzywa sztucznego lub metalu, który pompuje chłodziwo. W celu zapewnienia szczelności na połączeniu wału z komorą roboczą stosuje się dławnicę. Aby uzyskać uszczelnienie na połączeniach złączy, stosuje się uszczelki wykonane z gumy. Wszystko opisane powyżej jest wciśnięte w solidną obudowę wykonaną z metalu (może być również wykonana z żeliwa lub aluminium). Ponadto, obudowa ta jest nie tylko fenomenalnie wytrzymała, ale również odporna na ciągłe zmiany temperatury i wszelkiego rodzaju wibracje. Wał pompy napędzany jest przez wał korbowy silnika za pośrednictwem koła pasowego. Pompa znajduje się w obudowie silnika. Umieszczona jest na specjalnej uszczelce, która tłumi drgania podczas pracy mechanizmu.

Czym jest pompa wodna w samochodzie – autocentrum.pl

Dlaczego pompa wody ulega awarii?

Urządzenie to najczęściej psuje się z powodu uszkodzeń mechanicznych, które są spowodowane ciągłym tarciem. Części, które są na to najbardziej podatne to uszczelka olejowa, łożysko, wał i koło pasowe. Ponadto, negatywny wpływ na pompę ma również brud, kurz i inne ciała obce, które dostają się do płynu chłodzącego. W takim przypadku uszkodzeniu mogą ulec nie tylko wyżej wymienione elementy, ale także wirnik. Zwykła chęć kierowcy, aby nie wydawać dużo pieniędzy na płyn niezamarzający, może również pogorszyć stan pompy. Dlatego lepiej kupić ten, który kosztuje więcej, ale ma w swoim składzie dodatki antykorozyjne. W przeciwnym razie metalowe powierzchnie zaczną po prostu rdzewieć. Należy również pamiętać, że jeśli chcemy wlać do pompy wodę zamiast płynu chłodzącego, należy być przygotowanym na gromadzenie się w niej kamienia, który osadza się i źle wpływa zarówno na pompę, jak i cały układ chłodzenia jako całość. Istnieje również awaria, która może być spowodowana niewłaściwym naprężeniem koła pasowego (zbyt luźnym lub zbyt mocnym). W takim przypadku łożysko ulegnie awarii znacznie szybciej. Na koniec słowo ostrzeżenia: pęknięcia mogą powstawać w obudowie w wyniku wahań temperatury, wibracji i naprężeń (płyn chłodzący w układzie jest pod ciśnieniem, co zwiększa jego temperaturę wrzenia).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLech Wałęsa w Gliwicach. Zobacz relację ze spotkania (TV)
Następny artykułБолгарія готує новий пакет військової допомоги для України