A A+ A++
Zobacz galerię




„- Ile masz lat? (…)

– Niedługo osiem, a na razie pięć (…)”

Kto jeszcze nie zna przedszkolaka Tomka i jego przygód, to dobry czas na nadrobienie zaległości. Zanim skończy się osiem lat, warto wiedzieć, kim jest sympatyczny piegowaty chłopiec i jak wygląda jego codzienny świat. Opowiadania napisane są z perspektywy kilkulatka i Autorka, Renata Piątkowska, często kończą je zdaniem „tego się nie da wytłumaczyć dorosłym”.

Poznajemy dość dobrze najbliższą rodzinę Tomka. Babcia okazuje się być nie lada sojusznikiem w trudnych sytuacjach. Wprawia wnuka w niemałe zaskoczenie i jednocześnie wybawia z kłopotów. Tata miewa dziwne sny, dobrze uczy pływania i na pewno będzie zaskoczony, gdy otworzy walizkę przepakowaną w ostatniej chwili przez synka. Mama wie najlepiej, jak zaradzić, kiedy Tomek traci dobry humor i zaczyna się martwić.

Poznajemy też rówieśników Tomka, jak starają się dowiedzieć, skąd się biorą dzieci oraz towarzyszymy im podczas polowania na udomowionego „tygrysa”. Mamy okazję też przyglądać się narodzinom pierwszej męskiej przyjaźni, mimo tego że na pierwszy rzut oka chłopców więcej dzieli niż łączy, oraz pierwszej miłości, do której trzeba ustawić się w… kolejce, bo Hania jest wymarzoną żoną.

Renata Piątkowska korzysta z języka pełnego dziecięcych emocji, nie tracąc przy tym okazji do tłumaczenia zawiłości świata przedszkolnego samym przedszkolakom i ich opiekunom. Czasami jest to spore wyzwanie… Kto z nas, dorosłych nie borykał się z przedłużającym się ubieraniem przedszkolaka? Na przykład zakładaniem i zdejmowaniem butów? Kto wpadł na pomysł, że przyczyną tych kłopotów są ukryte w butach rękawice? „Przecież wiadomo, że buty to najlepszy schowek. Ale dorośli nigdy tego nie zrozumieją”.

„Opowiadania do chichotania” to również bardzo przyjazne w odbiorze ilustracje Iwony Całej. Dobrze oddają dziecięcy świat. Jego koloryt i znaczenie.

Książka jest kolejną propozycją po tytułach: „Opowiadania dla przedszkolaków”, „Opowiadania z piaskownicy” i „Piegowate opowiadania”.

Wszystkie tytuły dostępne w Książnicy Pruszkowskiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Opłatek bieluśki” w Parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej
Następny artykułBrawa i fajerwerki na powitanie. Nowiutki samochód ratowniczo-gaśniczy trafił do OSP Łąck [FOTO]