A A+ A++

Ze względu na wydobywający się z pieca tlenek węgla służby ratownicze ewakuowały mieszkańców budynku w Zagrodnie. Policja apeluje o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Około godziny 18:40 dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi otrzymał zgłoszenie o podejrzeniu zatrucia czadem w jednym z mieszkań w Zagrodnie.

Według zgłoszenia w mieszkaniu przebywały cztery osoby. Jedna była nieprzytomna.

– Na miejsce natychmiast udały się zastępy straży pożarnej, policyjny patrol oraz pogotowie ratunkowe. Pomiary wykonane przez strażaków wykazały obecność w mieszkaniu niebezpiecznego tlenku węgla. Ze względu na zagrożenie życia, lokatorzy zostali ewakuowani i przekazani pod opiekę ratownikom medycznym – mówi asp. Dominika Kwakszys, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi.

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, między innymi drewna, oleju, gazu, benzyny, propanu, węgla czy też ropy. Powstaje także często w czasie pożaru. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

-Pamiętajmy, że naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Przede wszystkim warto zainstalować czujnik czadu. Podstawową funkcją tego urządzenia jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia -podpowiada asp. Dominika Kwakszys. – Do tragedii bardzo łatwo może dojść w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych zwiększa ryzyko zatruć. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa Mazurach księża próbowali sprzedać kość słoniową. Mają problemy
Następny artykułNowoczesne przedszkole w Gnaszynie oficjalnie otwarte (zdjęcia)