A A+ A++

Zrównoważone budownictwo to podejście do projektowania, budowania i eksploatacji budynków, które minimalizuje ich wpływ na środowisko naturalne, zapewniając przy tym zdrowe i przyjazne dla mieszkańców przestrzenie. W tego rodzaju inwestycjach stawia się na efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych oraz ograniczenie zużycia energii i wody.


Podczas projektowania budynków zrównoważonych stosuje się najwyższej jakości izolację termiczną, energooszczędne okna, panele słoneczne, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła czy materiały budowlane pochodzące z recyklingu. Architekci uwzględniają również aspekty związane z planowaniem przestrzennym, takie jak lokalizacja budynku, możliwość dostępu do transportu publicznego czy wykorzystania otoczenia naturalnego.
Takie podejście jest coraz bardziej popularne na całym świecie, zarówno ze względu na wzrastającą świadomość ekologiczną, jak i na korzyści ekonomiczne wynikające z inwestycji w budynki o niskim zużyciu energii. Czy przyszłość należy do technologii pasywnych i czy jest w niej miejsce dla systemów grzewczych? Opowiemy o tym poniżej.

Jak działają pompy ciepła i jakie są ich zalety?
Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują energię z otoczenia (powietrza, wody, gruntu) do produkcji ciepła, które może służyć do ogrzewania budynku lub wody użytkowej. W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów grzewczych, pompy nie spalają paliwa, co oznacza, że emisja zanieczyszczeń jest w ich przypadku praktycznie równa zeru, co czyni z nich technologie w pełni ekologiczne.
Podstawowym elementem budowy pompy jest wymiennik ciepła, który pobiera je z otoczenia i przekazuje do czynnika chłodzącego. Ulega on sprężeniu, co powoduje wzrost temperatury. Energię pozyskuje wówczas woda używana w instalacji grzewczej lub c.w.u.
Wśród zalet pomp ciepła można wskazać niskie zużycie i brak tradycyjnego paliwa, co powoduje, że urządzenia są czyste i nie emitują szkodliwych substancji.

Zastosowanie pomp ciepła w zrównoważonym budownictwie
Pompy ciepła w zrównoważonym, energooszczędnym i pasywnym, budownictwie mogą być stosowane jako źródła energii cieplnej dla grzewczej instalacji niskotemperaturowej, która pomaga oszczędzać i efektywnie ogrzewa dom. Pozwala na to odpowiednia izolacja budynku, która jest wymogiem w kontekście budownictwa zrównoważonego – tylko ona zapewni utrzymanie ciepła wewnątrz.
Doskonałym duetem w domach pasywnych czy energooszczędnych jest tez pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna. Ich współpraca pozwoli nie tylko obniżyć rachunki za ogrzewanie, ale tez za prąd – i to niemalże do zera. Pompy ciepła, jak na przykład Split Arctic, większość potrzebnej do działania energii czerpią z powietrza – prąd z sieci stanowi jedynie jej 25%. Instalacja fotowoltaiczna spowoduje też, że dom będzie samowystarczalny jeśli chodzi o produkcję energii.

Wyzwania związane z zastosowaniem pomp ciepła w zrównoważonym budownictwie
Zastosowanie pomp ciepła w zrównoważonym budownictwie przynosi wiele korzyści, jednakże wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, które należy uwzględnić podczas planowania inwestycji.
Po pierwsze: koszty. Zazwyczaj są one wyższe niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych. Warto jednak zwrócić uwagę na powietrzne pompy ciepła monoblok, jak np. Monoblok Arctic KHC – montaż takiego urządzenia jest dużo prostszy niż np. pompy gruntowej, która wymaga przekopywania działki. Ważnym aspektem takiej inwestycji są też niskie koszty eksploatacji, dzięki którym wydatek zwraca się z nawiązką po naprawdę krótkim czasie.
Kolejnym wyzwaniem jest dobór odpowiedniego typu i mocy pompy do konkretnego budynku. Błąd w tym zakresie może podnieść rachunki za prąd lub wpłynąć na efektywność całego systemu grzewczego. W tym kontekście ważne są też wymogi prawne: w domu pasywnym pompa ciepła nie powinna pobierać więcej prądu niż 5 kwh/m2/rok, nawet w przypadku, w którym dom jest wyposażony w instalację fotowoltaiczną.
Inwestor, który chce wznieść zrównoważony budynek powinien zadbać o odpowiednią izolację termiczną, co jest kluczowe dla uzyskania pełnej efektywności pompy ciepła, zwłaszcza takiej o niskiej mocy. Nieprawidłowe izolowanie budynku może prowadzić do strat ciepła, co z kolei podniesie koszty eksploatacji urządzenia.
Ważnym wyzwaniem związanym z pompami ciepła jest konieczność zapewnienia regularnej konserwacji oraz serwisowania urządzeń. Wymagają one regularnego czyszczenia i konserwacji, a w przypadku awarii – specjalistycznej naprawy. Co więcej, chociaż są to urządzenia naprawdę czyste, zadbać należy zarówno o jednostkę zewnętrzną, wystawioną na działanie czynników zewnętrznych, jak i na jednostkę wewnętrzną w modułach typu split, jak Split (KHA + KMK) CWU. Regularne mycie pozwoli zachować bezawaryjność urządzeń.

Perspektywy rozwoju zrównoważonego budownictwa i zastosowania pomp ciepła
– Coraz więcej inwestorów i architektów zwraca uwagę na aspekty ekologiczne i energetyczne podczas projektowania nowych budynków oraz modernizacji już istniejących. Perspektywy rozwoju zrównoważonego budownictwa i zastosowania pomp ciepła są zatem bardzo obiecujące – mówi Dariusz Stachura, Product Manager ds. Pomp Ciepła w KAISAI.

Rozwój technologii pozyskiwania ciepła ze środowiska naturalnego pozwala na coraz większą efektywność i wydajność urządzeń, co zwiększa ich atrakcyjności dla inwestorów. Dodatkowo, rozwój rynku energii odnawialnej oraz wprowadzenie różnych systemów wsparcia finansowego, takich jak dotacje czy ulgi podatkowe, przyczyniają się do wzrostu zainteresowania pompami ciepła.

art.sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKraśnik: Pijana pielęgniarka w placówce medycznej. Miała 2,5 promila alkoholu
Następny artykuł5 sposobów na to, jak zarobić dodatkowe pieniądze