A A+ A++

2023-03-28 16:32

publikacja
2023-03-28 16:32

Nie będzie pochopnego obniżania stóp procentowych w Polsce – zaznacza członek RPP, Ireneusz Dąbrowski, w kuluarach Forum Suwerenności Monetarnej w Warszawie. Jego zdaniem obecne zaburzenia na rynkach wskazują, że ogłoszenie ostatecznej pauzy w cyklu podwyżek stóp jest stanowczo przedwczesne.

Dąbrowski (RPP): Nie będzie pochopnego obniżania stóp procentowych w Polsce
fot. Godlikeart / / Shutterstock

“Nie wiem, co zrobi Rada, bo to jest ciało kolegialne, natomiast – moim zdaniem – na pewno nie będzie żadnego pochopnego obniżania stóp procentowych. Będziemy bardzo wnikliwie przyglądać się zmieniającej się sytuacji gospodarczej i nie możemy sobie pozwolić na zbyt szybkie obniżanie stóp procentowych. Natomiast w horyzoncie kolejnej projekcji, myślę, że zobaczymy możliwość obniżenia stóp proc., ale trudno powiedzieć, kiedy mogłoby to nastąpić” – powiedział Dąbrowski.

“Aktualna projekcja, sporządzona jak zawsze przy założeniu niezmienionych stóp procentowych, pokazuje, że obecny poziom stóp bardzo silnie oddziałuje na gospodarkę i nadal będzie oddziaływać. Ponadto dużo wskazuje na to, że czynniki zewnętrzne będą sprzyjać dezinflacji. Wydaje się więc, że obecny poziom stóp procentowych jest adekwatny i będzie stabilizował sytuację. Natomiast obecne zaburzenia na rynkach finansowych wskazują, że ogłoszenie ostatecznej pauzy w cyklu podwyżek stóp jest jeszcze stanowczo przedwczesne” – dodał.

Reklama

Lepiej niż listopadowa, ale na fajerwerki za wcześnie

Dąbrowski ocenił, że marcowa projekcja NBP, w odniesieniu do inflacji, wygląda lepiej niż listopadowa, z inflacją wchodzącą w pasmo dopuszczalnych odchyleń od celu w II poł. 2025 r.

Członek RPP liczy na impuls dezinflacyjny ze strony działań głównych banków centralnych.

“Dodatkowo EBC i Fed podniosły kolejny raz stopy procentowe, nawet trochę nieoczekiwanie, bo w związku z silnymi turbulencjami na rynku w pewnym momencie wydawało się, że cykl podwyżek w USA może być zakończony. Kolejne podwyżki stóp głównych banków centralnych będą stanowiły bardzo silny impuls dezinflacyjny, który przeniesie się ostatecznie na Polskę, więc kolejna projekcja prawdopodobnie będzie jeszcze lepsza w odniesieniu do CPI” – powiedział.

Kolejne posiedzenie RPP przed nami

RPP zbiera się na posiedzeniu decyzyjnym w dn. 4-5 kwietnia.

W połowie marca prezes NBP Adam Glapiński przekazał, że kolejne podwyżki stóp stają się coraz mniej prawdopodobne, ale jednocześnie jest jeszcze zbyt wcześnie, aby zacząć dyskutować o ich ewentualnych obniżkach.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy po marcowych konsultacjach z polskimi władzami rekomendował, że RPP powinna być gotowa do dalszych podwyżek stóp i komunikować utrzymanie restrykcyjnego nastawienia w polityce pieniężnej. Według MFW, RPP powinna też komunikować, że dyskusja o obniżkach stóp jest przedwczesna.

Od października RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie – referencyjna wynosi 6,75 proc. 

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFencers urge IOC to uphold Russia sanctions
Następny artykułLegnica zmodernizuje swoje obiekty sportowe