A A+ A++

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych zaapelowała o włączenie samorządu zawodowego diagnostów laboratoryjnych do rozmów w przedmiocie zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych prowadzonych w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia.

– W związku z rozpoczęciem na wniosek Ministra Zdrowia debaty na temat ewentualnych zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia działającego przy Ministerstwie Zdrowia, apeluję o włączenie samorządu diagnostów laboratoryjnych do rozmów – napisała w apelu prezes KRDL Alina Niewiadomska.

Jak wskazała, ustawowym obowiązkiem  KIDL jest ochrona interesów zawodowych diagnostów laboratoryjnych, którzy stanowią jedną z najgorzej wynagradzanych grup zawodów medycznych. – Jako Samorząd sytuację taką uznajemy za niedopuszczalną –  podkreśliła prezes KRDL.

Przypomniała, że współczynniki pracy zaproponowane w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 roku wynoszą 0,73 dla diagnosty bez specjalizacji oraz 1,05 dla diagnosty ze specjalizacją (przy czym są to kwalifikacje wymagane na stanowisku), a kwotą bazową nadal pozostaje kwota 4200 zł.

– Wartości te w żaden sposób nie korelują ze współczynnikami zgłaszanymi przez zawody medyczne w obywatelskim projekcie ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia. Na drodze porozumienia i wzajemnego poszanowania pomiędzy zawodami medycznymi ustalono w nim współczynniki dla diagnostów laboratoryjnych bez specjalizacji na poziomie 1,75 średniej krajowej oraz dla diagnosty ze specjalizacją w wysokości dwukrotności średniej krajowej – czytamy w apelu.

Prezes KRDL zwróciła uwagę, że po podniesieniu od 1 stycznia 2020 roku płacy minimalnej do 2600 brutto, doszło w podmiotach leczniczych do spłaszczenia siatki płac i bardzo często wręcz do zrównania wynagrodzenia zasadniczego diagnostów i pracowników działalności podstawowej.

– Mając na uwadze złożoność procesu kształcenia i odpowiedzialność zawodową diagnostów laboratoryjnych, jako Samorząd sytuacji takiej stanowczo się sprzeciwiamy, jednocześnie wnosząc o włączenie przedstawiciela naszego samorządu do rozmów nad ewentualnymi zmianami w ustawie w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia – zakończyła A. Niewiadomska.

Źródło: KRDL

BPO

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXV sesja Rady Powiatu Gorlickiego
Następny artykułMieszkania urządzone kobiecą ręką. Jak się prezentują?