A A+ A++

Bezpieczeństwo, komfort i estetyka to cele osiągnięte po zakończeniu największej inwestycji drogowej w mieście ostatnich trzech lat. Starogard przebudował pięć ulic i cztery mosty w obrębie Rynku i starych Młynów. Nowy wizerunek otrzymały ulice Kanałowa, Sobieskiego oraz części ulic: Tczewskiej Owidzkiej i Hallera. Inwestycja kosztowała ponad czternaście milionów złotych, w tym ponad pól miliona złotych kosztowały prace wykonane przez PWiK STAR- WiK.

W niecałe trzy lata Miasto zmieniło układ geometryczny pięciu ulic: Kanałowej, Sobieskiego, części Owidzkiej, Tczewskiej oraz Hallera. W ich obszarze pojawiły się zatoki autobusowe, parkingi oraz wyspy kanalizujące ruch. Wydzielono lewoskręty, a na skrzyżowaniu ulic Tczewskiej i Owidzkiej pojawiło się nowe rondo. Prace objęły też przebudowę czterech mostów oraz infrastruktury podziemnej w tym kanalizację sanitarną, deszczową, wodociągi oraz sieć gazową.

Miasto zmieniło układ geometryczny pięciu ulic: Kanałowej, Sobieskiego, części Owidzkiej, Tczewskiej oraz Hallera.

Umowę na realizację tej największej inwestycji drogowej w mieście w latach 2021-2023 prezydent miasta Janusz Stankowiak podpisał z wykonawcą – Przedsiębiorstwem Budowy Dróg  29 stycznia 2021 roku.  W lutym 2021 roku Miasto przekazało Wykonawcy plac budowy. Zadanie zakończono w  lipcu 2023 roku. 

Zakres wykonanych prac w latach 2021-2023

Prace rozpoczęły się w marcu 2021 roku. Podzielono je na trzy etapy.

Ulica Kanałowa po modernizacji

Zakres pierwszego etapu obejmował przebudowę ulicy Kanałowej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Tczewską do skrzyżowania z ul. Podgórną oraz część ulicy Tczewskiej z mostem przez rzekę Wierzyca.

widok na most na ulicy Tczewskiej
Przebudowny most na ul. Tczewskiej

Wraz z jego zakończeniem na początku marca 2022 roku Wykonawca rozpoczął prace przy modernizacji części ulicy Tczewskiej oraz ulicy Sobieskiego do skrzyżowania z ulicą Kościuszki.

Nowo wybudowane rondo na skrzyżowaniu ulic Tczewskiej i Owidzkiej

Podczas tych prac powstało rondo na skrzyżowaniu ulic Tczewskiej i Owidzkiej oraz parking na blisko 50 aut przy ul. Sobieskiego. Zmodernizowane ulice wraz z rondem Miasto dopuściło do ruchu 28 października 2022 roku.

Nowo wybudoany parking przy ulicy Sobieskiego

Ostatni etap przebudowy objął ulicę Kanałową na odcinku od ulicy Podgórnej do skrzyżowania z ulicą Hallera oraz fragment ulicy Hallera z mostem w jej ciągu na kanale rzeki Wierzyca. Prace rozpoczęły się w styczniu 2023 roku. Wraz z zakończeniem tego etapu w lipcu 2023 roku, wykonawca zakończył całe zadanie.

Przebudowana ulica Kanałowa i cześć ulicy Hallera z mostem nad kanałem rzeki Wierzyca

Największa inwestycja drogowa ostatnich trzech lat zakończona

— W drugim tygodniu lipca br. wykonaliśmy przegląd techniczny wykonanych prac. Obecnie trwają procedury odbiorowe, ale już od poniedziałku 17 lipca mieszkańcy mogą korzystać z przebudowanej infrastruktury drogowej i cieszyć się jej wyrazistą estetyką i nową jakością — podsumował inwestycję zastępca Prezydenta Miasta ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki.

Ulica Kanałowa po modernizacji

— Jak widać Starogard cały czas pięknieje. Dzięki tej ważnej dla miasta inwestycji duży obszar naszego miasta skupiony wokół Rynku i starych Młynów przeszedł poważną metamorfozę. Nowe nawierzchnie bitumiczne, chodniki, bezpieczne przejścia dla pieszych, doświetlone wedle najnowszych standardów oraz liczne nasadzenia pięknej roślinności w każdym możliwym miejscu sprawiły, że miasto w tej części ożyło i wypiękniało. Myślę, że mieszkańcy się ze mną zgodzą, że nie tylko jazda zmodernizowanymi ulicami stała się bezpieczniejsza i bardziej przyjemna, ale również spacer nowymi alejkami wzdłuż kanału rzeki Wierzyca od teraz może sprawić wiele radości — powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Skrzyżowanie ulic Kanałowej i Hallera po modernizacji

Koszt całej inwestycji wyniósł czternaście milionów złotych, w tym pół miliona złotych kosztowały prace wykonane przez PWiK STAR-Wik. Miasto otrzymało dofinasowanie z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych w kwocie ponad dwóch milionów złotych. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemcy powinni mieć sjestę. Lekarze nie mają wątpliwości
Następny artykułUZ: Kierunek lekarski najpopularniejszy!