A A+ A++

Dostępny Samorząd w Gminie Olecko jest częścią projektu „Dostępny samorząd – granty”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Otrzymaliśmy 99 982,86 zł dotacji na działania, których celem jest podniesienie poziomu zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w dwóch siedzibach Urzędu Miejskiego w Olecku oraz w dwóch jednostkach organizacyjnych tj. Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Nasz projekt zawiera przedsięwzięcia, które mają na celu poprawę zapewniania dostępności osobom z problemami słuchu, wzroku, z ograniczeniami w poruszaniu się oraz z problemami poznawczymi.
Dostępność, choć nakierowana na wspieranie osób z niepełnosprawnościami, jest wartością, która dotyczy wszystkich. Wyrobienie dowodu osobistego, opłacenie podatków, skorzystanie z oferty pływalni czy otrzymanie świadczenia nie jest “specjalną potrzebą”.

Chcemy z naszymi usługami być dostępni dla wszystkich a realizacja projektu pomoże przybliżyć nas do osiągnięcia tego celu.

Dostępność architektoniczna

W ramach poprawy zapewniania dostępności w obszarze architektonicznym wyznaczymy i oznakujemy nowe, dostępne miejsce parkingowe z bezpiecznym zjazdem na chodnik dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się.

W siedzibie urzędu przy Placu Wolności 1 wykonamy następujące prace:

  • zlikwidujemy wysoki próg w przedsionku,
  • zamontujmy zewnętrzne poręcze przy schodach prowadzących do budynku urzędu,
  • wykonamy remont zapadniętego odcinka podjazdu przy wjeździe na pochylnię,
  • zamontujemy uchylny pochwyt w łazience.

W obu siedzibach Urzędu Miejskiego w Olecku kupimy i wdrożymy oprogramowanie wspomagające nawigowanie oraz lokalizację osób ze szczególnymi potrzebami z dźwiękowym systemem naprowadzającym. Po wgraniu bezpłatnej aplikacji na tablet czy smartfon otrzymamy wirtualnego przewodnika, który poinformuje nas o rozmieszczeniu pomieszczeń w siedzibach Urzędu Miejskiego w Olecku w sposób głosowy.
W hali widowiskowo-sportowej z pływalnią LEGA oraz w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zamontujemy plany tyflograficzne tych jednostek.

Plany tyflograficzne to mapy miejsc tworzone w formie dotykowej dla osób niewidomych i słabowidzących. Informacje dostarczane są poprzez dotyk za pośrednictwem form przestrzennych oraz opisów brajlowskich. Dla osób słabowidzących stosuje się na nich czytelną i kontrastową grafikę.

Bezpieczeństwo jest ważne więc żeby zadbać o ewakuację osób ze szczególnymi potrzebami do dwóch siedzib urzędu kupimy zestawy do ewakuacji z megafonem, gaśnicą, kamizelką odblaskową i latarką oraz krzesła ewakuacyjne, które na schodach może obsłużyć jedna osoba.

Dostępność cyfrowa

W obszarze cyfrowym dostosujemy strony Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Olecku do wymogów ustawy z dnia 4 kwietnia 2019r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych wraz z integracją z posiadaną aplikacją mobilną oraz systemem Legislator.

Dostępność informacyjno-komunikacyjna

Osoby z aparatami słuchowymi będą lepiej słyszeć w naszych instytucjach ponieważ kupimy kolejne pętle indukcyjne. W ramach projektu zamontujemy je w biurze dowodów osobistych oraz jednym z biur podatkowych. Pętle indukcyjne pojawią się także w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Przygotujemy i zamieścimy na stronach internetowych MOSiR-u oraz MOPS-u informację o zakresie działania tych jednostek w trzech wymaganych prawem formach. Będzie to:

  • elektroniczny plik zawierający tekst odczytywalny maszynowo,
  • informacja w tekście łatwym do czytania (ETR),
  • film w polskim języku migowym wraz z napisami .

W ramach wsparcia osób z problemami poznawczymi Punkt Obsługi Klienta w Urzędzie Miejskim w Olecku (Plac Wolności 3) wyposażony zostanie w dwa tablety z programem do komunikacji alternatywnej. Kupimy również lupę do biura dowodów osobistych. Czasami nasi mieszkańcy przychodzą bez okularów i wtedy lupa pomaga w wypełnieniu formularza.

Projekt pn. „Dostępny samorząd – granty” jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020, Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne.

Celem projektu jest poprawa dostępności do usług publicznych świadczonych przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, poprzez wsparcie JST w spełnieniu wymogów dostępności określonych w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r., poz. 1062).

Loga PEFRON oraz gminy Olecko

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIndonezja: Trzęsienie ziemi na Jawie. Ponad 44 ofiary
Następny artykułDług szpitala rośnie, dyrektor będzie zarabiał mniej