A A+ A++

Mając w pamięci bardzo udane warsztaty w Pustkowie razem z Martą Olechowską wracamy do tematów smacznych, zdrowych niespodzianek na talerzu. Tym razem w Kochanówce seniorzy z Dziennego Domu Senior + oraz osoby korzystające ze wsparcia rzeczowego w formie paczek żywnościowych zdobyli praktyczną wiedzę na temat rozpoznawania, sposobów pozyskiwania oraz przyrządzania dań z dzikich roślin jadalnych.

Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się jakie substancje czynne korzystnie wpływające na zdrowie zawierają w sobie rośliny, które spotykamy w lesie i na łące. Jakie mieszanki i dodatki przygotowane między m.in. z ziół, kwiatów czy korzeni można wykorzystać w kuchni. Poznaliśmy właściwości zdrowotne pokrzywy, lawendy, soku z brzozy czy geranium – kwiatu który od wielu lat znajduje swoje zastosowanie w medycynie jako skuteczny składnik leków przeciwzapalnych, antywirusowych, ale także łagodzących ból. Wykład był również cennym źródłem wiedzy przekazanej słuchaczom jak stosować i odpowiednio dawkować zioła i rośliny lecznicze. Jak i we wszystkim należy zachować zwyczajnie umiar i ostrożność. To bądź co bądź lekarstwa, które mają często istotny wpływ na nasz organizm, a ich nieumiejętnie stosowane może wywołać zupełnie odwrotny od zamierzonego efekt.

Ponieważ tym razem pogoda nie pozwoliła nam spacer w poszukiwaniu dziko rosnących roślin i ziół wzbogaceni o cenną wiedzę wspólnie przygotowaliśmy organiczną czarną herbatę, omlet z duszonymi na oliwie pokrzywami oraz siekanymi ząbkami czosnku. Do tego sałatka z pomidorów, ogórków i podagrycznika z sosem z czosnku niedźwiedziego, musztardy i syropu z agawy.

Dla wyrazistości smaku polana octem balsamicznym. Było ciekawie i kreatywnie, a przede wszystkim smacznie i zdrowo..

Natura hojnie obdarzyła nasze pola, łąki i lasy. Zioła wspierają odporność, urodę i regulują pracę naszego organizmu. Korzystajmy z niej jak najwięcej, a na pewno wyjdzie nam to na zdrowie.

Serdecznie dziękujemy prowadzącej za przeprowadzenie warsztatów oraz chęć dzielenia się z uczestnikami swoją pasją, wiedzą i umiejętnościami.

Zadowalający jest fakt, że organizacja tego typu zajęć cieszy się wśród naszych podopiecznych coraz większą popularnością. Chętnie zdobywają oni nowe doświadczenia i chcą jeść zdrowo i ekologicznie. Cieszymy się, że działania realizowane w ramach projektu przynoszą uczestnikom wiele korzyści.

Warsztaty odbyły się jako działania towarzyszące niefinansowane, realizowane w ramach Projektu “Pomoc daje moc – edycja 2023” dofinasowanego ze środków Gminy Dębica oraz Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2021 Podprogram 2021 Plus.

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/dzika-kuchnia-w-kochanowce-3488.html

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułПротизаплідні таблетки та куріння: що призводить до інсульту молодих людей
Następny artykułInwestycje i wakacyjne remonty w placówkach oświatowy – Serwis informacyjny Miasta Dębica