A A+ A++

29 lutego mija termin przekazania pracownikom deklaracji PIT-11, zawierającej informacje o przychodach, kosztach i zyskach podatnika, a także PIT-R, czylispecjalnego rodzaju formularza PIT, na którym wykazuje się informacje na temat wypłaconych podatnikowi kwot z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich.

Dziś mija termin na złożenie deklaracji podatkowej

Jak wskazują przepisy Ustawy o podatku PIT, podatnicy rozliczający się na podstawie m.in. wspomnianych deklaracji w 2024 roku muszą zrobić to w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Do dziś powinniśmy zgłosić niektóre z nich – przypomina Pit.pl.

Osoby, które nie złożą deklaracji do końca kwietnia, mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej i finansowej – w zależności od wysokości podatku do zapłaty – zaniechanie rozliczenia może bowiem zostać uznane za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe. O jakie druki chodzi?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto składa PIT-R?

PIT-R składają obywatele, którzy są osobami fizycznymi, a także które prowadzą działalność gospodarczą, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej.

Wśród druków, które należy przekazać płatnikom do końca lutego znajdują się również PIT-8C (informujący o dochodach uzyskanych z tzw. kapitałów pieniężnych), IFT-1 / IFT-1R, (dla osób niemających w Polsce miejsca zamieszkania), czy PIT-16A do US -skierowany do przedsiębiorców, którzy opodatkowali swoje dochody na zasadzie karty podatkowej.

Za niezłożenie PIT-u w terminie grozi nam kara

Ostatnio wspominaliśmy, że sytuacja, w której podatnik nie złoży deklaracji podatkowej w wyznaczonym terminie może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. Dlatego, aby ustrzec się odpowiedzialności karnej, powinniśmy po upłynięciu terminu zawiadomić organ powołany do ścigania, a także złożyć zeznanie po terminie licząc się ze wszczęciem postępowania podatkowego i poniesieniem kary – podaje Pit.pl.

“W przeciwnym razie podlegamy karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, lub obu tym karom łącznie” – podano.

Jeśli podatnik nie opłacił podatku w terminie powinien liczyć się również z naliczeniem odsetek za zwłokę. Według serwisu ksiegowosc.infor.pl te wynoszą:

  • 14,50 proc. w skali roku – stawka podstawowa odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych;
  • 7,25 proc. w skali roku – stawka obniżona odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (50 proc. stawki podstawowej),
  • 7,25 proc. w skali roku – stawka opłaty prolongacyjnej (50 proc. stawki podstawowej),
  • 21,75 proc. w skali roku – stawka podwyższona odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (150 proc. stawki podstawowej).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUrządzenia Smart Home – rodzaje i zastosowanie [ Strefa biznesu ]
Następny artykułChciał targnąć się na swoje życie