A A+ A++

Ludzie nie wierzą, że profilaktyka jest przepustką do dalszego życia w przypadku stwierdzenia nowotworu na wczesnym etapie. Prezentujemy dane, które być może skłonią do refleksji.

Mammografia. Badanie niezbyt przyjemne, ale ważne. Fot. Pixabay

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rak to druga po chorobach układu krążenia przyczyna przedwczesnych zgonów. A tymczasem:

  • Tylko połowa Polek regularnie wykonuje badanie cytologiczne, a na mammografię zgłasza się jedynie około 40% kobiet. Od 2016 r., liczba zainteresowanych udziałem w badaniach stale spada. W przypadku mammografii to spadek z 41 proc. w roku 2016 do 27 proc. w roku 2023. W przypadku cytologii zgłaszalność spadła z 20 proc. do 11 proc. Badania takie jak mammografia, cytologia i kolonoskopia są powszechnie dostępne i refundowane przez publiczną służbę zdrowia.
  • Znaczenie badań przesiewowych jako ważnego narzędzia w profilaktyce nowotworów będzie w kolejnych latach rosło. Głównie z powodu starzenia się społeczeństwa, a starość oznacza wzrost ryzyka chorób nowotworowych.
  • 90-95 proc. wszystkich przypadków zachorowań na nowotwory związanych jest ze stylem życia, w którym  możemy wprowadzać zmiany.
  • Europejski Kodeks Walki z Rakiem zaleca, aby Europejczycy brali udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. Gdyby wszyscy mieszkańcy Europy stosowali się do zaleceń Kodeksu, moglibyśmy mówić o nawet 50-procentowej redukcji śmiertelności z powodu nowotworów.
  • Polska pod względem narażenia na czynniki ryzyka, tj. palenie tytoniu, otyłość i spożywanie alkoholu, jest w gorszej sytuacji, niż inne kraje europejskie. Podobnie jeśli chodzi o udział w badaniach przesiewowych.
  • W Polsce liczba zgonów możliwych do uniknięcia dzięki profilaktyce wynosi 275 na 100 tys. ludności. W UE to 180 możliwych do uniknięcia zgonów, co pokazuje, że chcąc zbliżyc się do poziomu europejskiego musimy bardzo mocno popracować nad prewencją zachorowań na nowotwory,
  • W 2022 r. na nowotwory złośliwe zachorowało w Polsce ponad 200 tys. osób, przy czym w przypadku kobiet rak piersi stanowił 26 proc. rozpoznań, rak jelita grubego 12 proc. (u mężczyzn 15 proc.), rak szyjki macicy 4 proc.
  • Dane NFZ od 2016 r., tj. od momentu, gdy zaprzestano wysyłania zaproszeń na badania, pokazują, że liczba korzystających z nich osób stale spada.
  • Od 1 listopada 2023 r. rozszerzone zostały przedziały wiekowe w bezpłatnych badaniach przesiewowych. I tak: mammografia 45-74 lata (wcześniej 50-69), cytologia 25-64 lata (wcześniej 25-59), kolonoskopia 50-65 lat lub 40-49 jeśli krewny pierwszego stopnia miał diagnozę nowotworu jelita grubego (wcześniej 55-64).
  • Eksperci proponują, aby Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysyłało sms-y zapraszające na badania przesiewowe. Nawet jeśli sms-a z zaproszeniem na mammografię, czy cytologię otrzyma mężczyzna, nie widzę w tym problemu, ponieważ ma on zapewne w rodzinie kobiety, z którymi może o tym porozmawiać.

Wiesz, że:

39 proc. Polaków nie wie, że dostępne badania profilaktyczne wykrywajace nowotwory na wczesnym etapie są finansowane przez NFZ;

46 proc. Polaków nie potrafi wymienić nazwy żadnego spośród tych badań;

64 proc. nie wykonuje żadnych badań profilaktycznych w kierunku nowotworów;

36 proc. nie wie, gdzie w swojej okolicy może wykonać takie badania;

19 proc. jest przekonanych, że profilaktyka nie uratuje im życia.

Źródło: dane OECD

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNintendo Switch 2 ze wsteczną kompatybilnością i układem NVIDIA
Następny artykuł4. i 5. kolejka Jaworznickiej Amatorskiej Ligi Futsalu Salos 2024