A A+ A++

Cyberprzestępcy często, dzwoniąc z zagranicznych numerów, „puszczają sygnał” swoim potencjalnym ofiarom, licząc, że ta oddzwoni. To typowy rodzaj oszustwa, znany pod nazwą „wangiri”

Fot. Pixabay

Jak wyjaśnia portal dobreprogramy.pl, metoda oszustwa „wangiri” lub inaczej „one call” nie jest niczym nowym. Przestępca wykorzystuje zagraniczne płatne numery, aby dzwonić do losowych osób na tyle krótko, by odebranie połączenia nie było możliwe. Tym sposobem liczy na to, że niektórzy odbiorcy oddzwonią. Potencjalne ofiary nie zdają sobie wtedy sprawy, że dzwonią na płatny numer.

Ludzie, nawet znając ten proceder, czasami automatycznie oddzwaniają na numer. Ostatnie doniesienia dotyczą połączeń z numeru +243, który jest kierunkowym Demokratycznej Republiki Konga. Oczywiście jednak takich numerów jest znacznie więcej. Portal wskazuje na wiele sytuacji, gdzie oszuści dzwonili z numerów kierunkowych Mołdawii (+373), Afganistanu (+93), Mali (+223), Białorusi (+375), Azerbejdżanu (+994), Wybrzeża Kości Słoniowej (+225), Tanzanii (+255) czy Gwinei Bissau (+245).

Działanie „wangiri” polega również na tym, że oddzwaniając na dany numer można spotkać się z sytuacją, gdy połączenie niemal natychmiast „odbiera” automat, który odtwarza w słuchawce sygnał oczekiwania. Dzwoniący może być przekonany, że czeka na nawiązanie połączenia, jednak operator nalicza wtedy dodatkowe koszty połączenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Всяким ТрО Барселона”: защитник “Азовстали” заявил, что набил бы лицо Владу Яме (видео)
Następny artykułJacek Góralski zaliczył ostry zjazd. Z Bundesligi prosto do polskiej III ligi