A A+ A++

Badanie diagnostyczne nieinwazyjne, jakim jest echokardiografia, służy do oceny struktur i funkcji mięśnia sercowego. Wykonywane jest przy użyciu specjalnego urządzenia, które emituje fale ultradźwiękowe. W obecnych czasach choroby kardiologiczne są powszechne, dlatego pacjenci często mają styczność z tego typu procedurą medyczną. Sprawdź, jakie są wskazania do wykonania echa serca i jak wygląda badanie

Na czym polega badanie echo serca?

Echokardiografia wykonywana jest w celu oceny struktury anatomicznej serca – wielkości jam, grubości jego ścian oraz stanu naczyń krwionośnych, a także kurczliwości mięśnia, pracy zastawek i przepływu krwi. Sonda ultrasonograficzna emituje fale o wysokiej częstotliwości, wysyłając je do odpowiednich struktur, od których się odbijają, co pozwala na uwidocznienie ich na monitorze. Wynik badania może być zapisany w formie video lub mieć postać wydruku i jest potrzebny do wdrożenia odpowiedniego leczenia kardiologicznego.

Poza najpopularniejszym rodzajem echokardiografii przezklatkowej, echo serca przeprowadzane bywa także w formie obciążeniowej, czyli tzw. stress echo. Tego typu badanie wykonuje się w formie spoczynkowej i wysiłkowej, przeprowadzane jest zazwyczaj w stanach podejrzenia choroby wieńcowej. Pacjenci mogą być poddani także metodzie dopplerowskiej, która dzięki specjalnej aparaturze diagnozuje prawidłowość przepływu krwi, pracy jam serca oraz zastawek. W niektórych przypadkach przeprowadzane jest echo serca przezprzełykowe, które polega na umieszczeniu sondy w przełyku danej osoby. Dobór rodzaju badania zależny jest od indywidualnych wskazań medycznych.

Wskazania do badania echokardiografem

Echo serca może być przeprowadzone na zlecenie lekarza rodzinnego lub kardiologa w przypadku podejrzeń zaburzeń pracy narządu – szmerów, zakłóceń rytmu, bólu lub przy podejrzeniu wad, a także przy nadciśnieniu tętniczym, wszelkich chorobach kardiologicznych, zawałach, udarach, omdleniach, dusznościach. Echokardiografia robiona jest także w celu kontroli leczenia. Badanie może być wykonane również profilaktycznie do oceny stanu zdrowia osób zdrowych, szczególnie gdy planują wzmożone treningi sportowe. Na stronie Kardiolog Kielce dostępne są dane kontaktowe, z których można skorzystać w celu umówienia wizyty w Poradni Kardiologicznej.

Jak się przygotować do badania?

Do echa serca przezklatkowego i dopplerowskiego nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Standardowa procedura medyczna przeprowadzana jest w pozycji leżącej w spoczynku. Badanie jest całkowicie bezbolesne. Nie jest szkodliwe, może być powtarzane wielokrotnie. Pacjent leży na lewym boku, a osoba obsługująca urządzenie przesuwa głowicę po jego klatce piersiowej. Wcześniej badany obszar smaruje się specjalnym żelem.

Do echokardiografii wysiłkowej należy założyć wygodny strój i sportowe obuwie oraz nie spożywać pokarmów na kilka godzin przed badaniem. Pacjenci, którzy zażywają na stałe leki, powinni skonsultować to z lekarzem.

Artykuł powstał we współpracy z kardiolog-kielce.pl.

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Rzeszowie powstają nowe przejazdy rowerowe. Za ponad 1,6 mln zł
Następny artykułPierwszy mecz w Energii