A A+ A++

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE), czyli elektrośmieci, nie mogą zostać zamieszczane w normalnych śmietnikach. Osoby, które tego dokonają mogą spodziewać się nałożenia kary finansowej w kwocie 5 tys. zł. ZSEE muszą zostać umieszczone w odpowiednich punktach.

Wywóz elektrośmieci – co można z nimi zrobić?

Na terenie Warszawy, Poznania, Krakowa, czy też innych miast, znaleźć można punkt, który jest w stanie zapewnić bezpłatny odbiór elektrośmieci. Miejskie punkty elektroodpadów są miejscem, gdzie bez trudu można pozbyć się sprzętów, jakie zalegają w domach. Dzięki nim nie ma właśnie problemu z utylizacją sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jeżeli ktoś zastanawia się nad tym, gdzie oddać ZSEE, może wejść na http://www.b2brecykling.pl, gdzie znajdzie niezbędne informacje.

Czy ktoś przyjedzie po niesprawne urządzenia?

Nie tak łatwo będzie usunąć elektrośmieci samodzielnie, jeżeli mają one duże gabaryty. Istnieje możliwość zamówienia odbioru takich sprzętów z adresu, który zostanie wskazany. Wystarczy tylko wypełnić formularz online, który znaleźć można na wyżej wymienionej stronie lub też na innych stronach punktów odbioru elektrośmieci. Można również z takimi miejscami skontaktować się telefonicznie, informując o posiadanych sprzętach. Mieszkańcy Warszawy i innych miast mogą być pewni tego, że w ustalonym terminie pojawi się obsługa, która odbierze wskazane elektroodpady.

Elektrośmieci – szkodliwość dla środowiska naturalnego

Nie wolno wyrzucać niepotrzebnych sprzętów elektronicznych i elektrycznych gdzie popadnie. Są one bowiem szkodliwe dla środowiska naturalnego i dla samego człowieka! Powodem są liczne substancje, znajdujące się w kuchenkach mikrofalowych, żelazkach, tosterach, pralkach, itd., jakie będą się wydobywać. Dla przykładu można tutaj podać freon, rtęć, kadm, azbest, czy związki bromu. W łatwy sposób są one w stanie przedostać się do środowiska naturalnego – wód gruntowych i powietrza, doprowadzając niekiedy do ogromnych zniszczeń. Włączając w to zatrucie zwierząt i ludzi.

Recykling elektroodpadów

Usługi recyklingu zepsutych lodówek, pralek, suszarek i innych sprzętów AGD, mogą przeprowadzać tylko i wyłącznie określone punkty. Podobnie jest, jeżeli chodzi o demontaż sprzętu. W takich zakładach wszystkie czynności przeprowadzone są w określonych warunkach, z dbałością o środowisko naturalne.

Dzięki takim miejscom można mieć pewność nie tylko co do tego, że utylizacja przebiegnie w sposób niezagrażający środowisku. Wykonany zostanie również recykling, który pozwoli na ponowne wykorzystanie części, jakie jeszcze nadają się do użytku. Do tego wszystkie wyżej wymienione niebezpieczne związki, zostaną zneutralizowane, a ich działanie nie będzie nikomu szkodzić.

Elektrośmieci – podział na grupy

Ze względu na konieczność zastosowania odpowiednich metod utylizacyjnych, ZSEE dzieli się na kilka kategorii:

  • sprzęt, który jest wyposażony w ekrany, jakich powierzchnia wynosi więcej niż 100 cm2, monitory;
  • urządzenia, których zadaniem jest regulacja temperatury – np. lodówki, grzejniki, klimatyzatory;
  • oświetlenie – w tym różnego rodzaju lampy (nawet te samochodowe), żarówki;
  • sprzęt wielkogabarytowy – zaliczyć można do niego m.in. sprzęt muzyczny, sprzęt rekreacyjny i sportowy, narzędzia elektryczne i elektroniczne, wyroby medyczne;
  • sprzęt małogabarytowy – sprzęt telekomunikacyjny, kalkulatory, smartfony, itd.,
  • pozostałe sprzęty, jakie nie załapały się do wcześniej wymienionych grup.

W domach i w firmach oraz w wielu innych miejscach gromadzonych jest ogromna ilość takiego sprzętu. Warto zadbać o jego prawidłowe składowanie, zyskując tym samym pewność, że dba się o zdrowie swoje, swoich najbliższych oraz kondycję flory i fauny.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGodzina dziennie na TikToka. Aplikacja podjęła decyzję
Następny artykułKarty odkryte! Oto skład Polaków na czwartkowe kwalifikacje