A A+ A++

Mimo deszczowej pogody w spotkaniu uczestniczyła kilkunastoosobowa grupa miłośników najstarszej historii Wzgórz Dylewskich, w tym uczniowie Szkoły Podstawowej w Pietrzwałdzie pod opieką nauczycielki Katarzyny Wiszniewskiej, jak też zastępca Wójta Gminy Ostróda Grzegorz Kastrau i nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek Dariusz Krzyżanowski. Nadleśnictwo Olsztynek ufundowało drewnianą ławkę, którą ustawiono przy tablicy edukacyjnej w sąsiedztwie kurhanu – dla wygody osób odwiedzających to miejsce.

Uczestnicy poznali historię odkrycia i badań archeologicznych kurhanu, dowiedzieli się też jaka ludność zamieszkiwała w pradziejach okolice Pietrzwałdu i kto mógł być pochowany w kamiennej skrzyni, która dotrwała do naszych czasów. Poznali też mityczną historię staropruskiej wspólnoty Miglais, która według przekazów lokalnych zamieszkiwała niegdyś okolice Pietrzwałdu. Świadectwem tej opowieści jest głaz zwany Zmierzchunem, pod którym pochowany jest podobno założyciel wspólnoty. Alicja Szarzyńska opowiedziała o geologicznej przeszłości głazów, z których zbudowano komorę grobową.
Podczas wędrówki kamienną brukowaną drogą Alicja Szarzyńska przeprowadziła dla najmłodszych uczestników warsztaty botaniczne „Ziołowe memory”, podczas których rozpoznawane były rośliny porastające pobocza drogi. Najaktywniejsi zostali nagrodzeni książkami o bogactwie botanicznym naszych pól i łąk.
Nad rozlewiskiem w okolicy ruin dawnej owczarni rodu Finck von Finckenstein, na uczestników czekało ognisko z kiełbaskami, ufundowane przez Nadleśnictwo Olsztynek i przygotowane przez leśniczego Jarosława Pawszyka z Pietrzwałdu. Wszyscy otrzymali foldery edukacyjne o geologicznej i archeologicznej przeszłości kurhanu oraz foldery informacyjno-edukacyjne o idei Europejskich Dni Archeologii, przygotowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Już teraz Gmina Ostróda zaprasza wszystkich chętnych na kolejne Europejskie Dni Archeologii, w czerwcu przyszłego roku. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Fot. Alicja Szarzyńska, Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Pogranicze”, źródło: Gmina Ostróda
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBlack Hawk w akcji
Następny artykułDo Forzy Horizon 5 trafiły auta Barbie – internet się śmieje, fani są zażenowani