A A+ A++

Czy w Zabrzu mieliśmy latarnię morską? Jak wygląda ukryty w Wieży Ciśnień taras ? Ile obiekt liczy schodów oraz czy to prawda, że z Zabrza widać wulkan i święte miasto Jerozolimę? Odpowiedzi m.in. na te pytania uzyskają uczestnicy tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, którzy 11 września zawitają na Wieżę Ciśnień.

Europejskie Dni Dziedzictwa już wkrótce

Jak co roku, od ponad 30 lat, we wrześniu w Europie, w tym również i w Zabrzu, odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa. To święto zabytków, jako ważnych elementów dziedzictwa kulturowego, będącego świadectwem ludzkiej działalności oraz minionej epoki. W tym roku hasłem przewodnim będzie „żywe dziedzictwo, tradycje od pokoleń”. Będzie to zatem okazja do zgłębiania naszych tradycji i zwyczajów, umiejętności rzemieślniczych, wiedzy i wierzeń naszych przodków. Żywe dziedzictwo – dziedzictwo niematerialne to też przekazywana z pokolenia na pokolenie muzyka i formy językowe, opowieści, historia, legendy. Dzięki temu dziedzictwu istniejemy jako społeczność i naród.

W naszym mieście w ramach tegorocznych EDD odbędzie się wycieczka tropem tajemnic Wieży Ciśnień. Spacer odbędzie się 11 września o godz. 11.00. Będzie to niecodzienna okazja do poznania sekretów jednego z największych zabytków hydrotechnicznych w Zabrzu, który od 1909 r. gromadził wodę pitną. Wieża przy ulicy Zamoyskiego uroczyście otwarta została 25 września 1909 r. Dostarczała wodę dla znacznej części Zabrza, Maciejowa, Sośnicy i Gliwic. Jej projektantami byli architekt August Kind i radca budowlany Friedrich Loose, który kierował pracami budowlanymi. Wyremontowana wieża ciśnień jest jednym z atrakcyjnych obiektów należących do Muzeum Górnictwa Węglowego. Mieszcząca się tam wystawa pn. Carboneum opowiada nie tylko historię związaną z przemysłowym rozwojem miasta, ale jest także łącznikiem, od którego możemy rozpocząć lub zakończyć przygodę lepszego poznania węgla jako stanowiącego podstawę życia pierwiastka. Przewodnikiem po tajemnicach wieży ciśnień w Zabrzu będzie miejski historyk Dariusz Walerjański.

Szczegóły, oraz zapisy możliwe za pośrednictwem strony Europejskich Dni Dziedzictwa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRzeszów. Sztab kryzysowy po zakażeniu legionellą. Jest plan
Następny artykułNVIDIA opublikowała wyniki finansowe za drugi kwartał roku fiskalnego 2024 – akcelerator H100 bije rekordy popularności