A A+ A++

W okresie od lipca do września 2021 roku europejskie ceny gazu wzrosły do niespotykanego wcześniej poziomu sięgającego ponad 700 dolarów za 1000 m sześc. Dla porównania, jeszcze w styczniu tego samego roku europejskie ceny gazu wynosiły 300 dolarów za 1000 m sześc.

Handlowcy oraz media biznesowe wskazują na celowe działania Gazpromu jako jedną z przyczyn takiego wzrostu. Działania te miały polegać na ograniczeniu przesytu gazu istniejącymi już sieciami gazociągów.

Ponadto Gazprom wstrzymał wydobycie gazu na polach wydobywczych Jamał. Koncern utrzymuje, że przerwa w produkcji została wywołana przez pożar w oczyszczalnie kondensatu Nowy Urengoj. Jednak nie ma pewności, czy wstrzymanie wywołane zostało awarią czy było celowym działaniem.

Gazprom wielokrotnie nie reagował na apele europejskich odbiorców gazu ziemnego, by zagwarantować dodatkowe dostawy latem 2021 roku. Miałoby to na celu rozwiązanie problemu niewystarczających zapasów gazu w podziemnych magazynach przez sezonem zimowym.

Reklama

Wszystkie te działania pozwalają podejrzewać, że rekordowy wzrost cen gazu w Europie w ostatnich tygodniach może być bezpośrednim skutkiem manipulacji rynkowych Gazpromu i działań zmierzających do wywindowania cen gazu w górę.

Tym sposobem Gazprom naciska na Europe by zgodziła się na natychmiastowe uruchomienie Nord Stream 2 pomimo jego niezgodności z unijnymi zasadami rynku energetycznego.

Pod listem podpisali się m.in. Jacek Saryusz – Wolski, Patryk Jaki, Marek Belka czy Robert Biedroń. 

Karol Byzdra

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKubica: F1 traci z powodu sprintu
Następny artykułJest związek między bakteriami w jelitach a zdrowiem psychicznym