A A+ A++

Zobacz więcej informacji o fakturach ustrukturyzowanych na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak finalnie właściciele przedsiębiorstw na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać kilka miesięcy dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla działów księgowości

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie określoną strukturę informacji zakodowanych z wykorzystaniem znaczników XML. Kodowanie XML zasadniczo niewiele powie osobie, która nie ma wiedzy jak go odczytać, jednakże dla stosownej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur ten dokument jest w pełni klarowny. Dzięki temu, że faktury mają jednakową strukturę bez względu na to jakich aplikacji księgowych użyją kontrahenci transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane jednakowo. Jest to znamienny postęp głównie dla biur rachunkowych, które do tej pory często spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur przesyłanych przez klientów w formie fotografii faktury papierowej lub pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane zupełnie wykluczają prawdopodobieństwo błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – właściciele przedsiębiorstw wiele na tym zyskają

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują między innymi poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (system przechowuje informacje o nich przez dekadę), szybciej otrzymają zwrot podatku VAT i są zwolnieni z konieczności przesyłania pliku JPK_FA. Z kolei Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega wykroczeniom w sferze podatku akcyzowego, VAT oraz dochodowego. Watro podkreślić, że nieodzowność stosowania KSeF nie równa się zakazowi używania komercyjnej aplikacji do księgowania, jednakże musi ona być zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Sosnowiec: Złóż wniosek o zakup węgla
Następny artykułPolicja Siem. Śląskie: O bezpieczeństwie podczas siemianowickich senioraliów 2022