A A+ A++

Finał III Festiwalu Kultury Lasowiackiej za nami

31.07.2023

Zrewitalizowany Rynek w Rozwadowie gościł w niedzielę 30 lipca 2023 roku Finał III Festiwalu Kultury Lasowiackiej. To wielotematyczne święto kultury ludowej Lasowiaków organizowane jest przez województwo Podkarpackie. Kolejne lipcowe spotkania na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej, obecnie północnego Podkarpacia, zachęcały do bliższego poznania charakterystycznych i unikatowych elementów lasowiackiej kultury, która choć dotycząca minionych wieków, wciąż zachwyca unikatową formą i wyjątkową energią. 

– Bardzo się cieszę, że mogę być świadkiem Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Wielkie podziękowania należą się tym, którzy tę kulturę kochają i dbają o jej pielęgnowanie. Niezwykłe jest to, że elementy tej kultury są aktualne także dzisiaj, a nawet skutecznie potrafią fascynować dzieci i młodzież. Wędrowałem przez „lasowiackość” naszego województwa i doświadczyłem jej piękna przez usłyszaną muzykę, język, śpiew, gawędy, kulinaria, barwne stroje, rzemiosło i zwyczaje. Festiwal ma skoordynować, docenić i wyeksponować te wszystkie działania w zakresie pielęgnowania kultury lasowiackiej, a samorząd województwa podkarpackiego wspiera te działania – mówił podczas festiwalu Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego. 

Na płycie Rynku powstało festiwalowe miasteczko z licznymi atrakcjami związanymi z kulturą, sztuką, rzeźbą i kuchnią Lasowiaków. Swoją aktywność zaprezentował Klaster Lasowiacki, pracownia krawiecka MDK w Stalowej Woli zorganizowała warsztaty krawieckie, ozdabiając drewniane lasowiackie serca od mistrza Jana Puka. Uczestnicy festiwalu zobaczyli przygotowany przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli pokaz wycinanki lasowiackiej w wykonaniu Marii Kozłowej. Odbyła się także prezentacja mody lasowiackiej Fundacji GA MON. 

– Jestem dumny, że na najbardziej zielonym Rynku w Polsce możemy powitać ludzi, którym jest bliska kultura lasowiacka, samorządowców dzięki którym Rynek w Rozwadowie tak pięknie wygląda, zaproszonych gości oraz mieszkańców Stalowej Woli. Odnowiony Rynek w Rozwadowie znowu jest miejscem, który tętni życiem i inspiruje. To miejsce ciągle zaprasza nas do tego, aby kolejny raz potwierdzić dumę z tego kim jesteśmy. Fenomen Festiwalu Kultury Lasowiackiej sprawia, że możemy zaczerpnąć z przeszłości i poczuć dumę jako mieszkańcy tego regionu. To wielkie dziedzictwo naszych przodków staje się inspiracją do wielkiej dbałości o najświętsze wartości i najpiękniejsze tradycje. Kontynuując rozwój tej kultury, sztuki, rzemiosła i gospodarki potwierdzamy, że nasz region jest piękny. Z dumą patrzę dzisiaj na Rynek w Rozwadowie dziękując za ludzi, który rozwijając swoje pasje stają się piękni w kultywowaniu tradycji lasowiackich. Od barwnych strojów, przez piękno rzemiosła i rękodzielnictwa, zwyczaje, aż do najlepszych przepisów kulinarnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Budujmy przyszłość i nowoczesność na wspaniałym fundamencie naszej regionalnej kultury. „Lasowiacki skarb” jest jeszcze nie do końca odkryty, tym samym stoi przed nami zadanie jego wydobywania, promowania i eksponowania – powiedział Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli. 

Podczas finału nie zabrakło także lasowiackiej muzyki. Wystąpili kapela „Jaśki” z Grębowa oraz Kapela „Łola” z Kolbuszowej. Odbyły się także koncerty zespołów folklorystycznych Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli: Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” im. I. Wachowiaka oraz Zespół Pieśni i Tańca „Mali Lasowiacy” wraz z „Chórem Lasowiackim” i Kapelą „Lasowianka”. Na zakończenie odbył się wyjątkowy koncert pieśni lasowiackich w wykonaniu Karoliny Matuszkiewicz z zespołem. 

– To wielkie lasowiackie święto, to spotkanie nie tylko twórców i tych, którzy tę kulturę pielęgnują. To także moment przypomnienia o naszej tożsamości i doskonała okazja do tego, aby dzięki zaangażowaniu tak wielu pasjonatów zobaczyć, doświadczyć, posmakować i przeżyć spotkanie ze wspaniałym lasowiackim dziedzictwem – mówiła Ewa Draus Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego. 

W czasie trwania Finału odbył się konkurs „Lasowiacki Quizspotter” dla m.in. operatorów wydarzeń festiwalowych. Pytania w nim zawarte były konkluzją całomiesięcznych działań, sprawdzeniem wiedzy o kulturze lasowiackiej oraz świetną zabawą integrującą wszystkie ośrodki. Licznie przybyłe Koła Gospodyń Wiejskich ugościły gości regionalnymi potrawami i przekąskami. 

– Kultura lasowiacka, to nasz wspaniale pielęgnowany wspólny skarb. Wspaniałe stroje, kunszt rzemiosła, ciężka praca rolnika, sztuka ludowa, zwyczaje, tradycje i wartości, to perły naszego regionu przekazywane z pokolenia na pokolenie. Festiwal, który już na stale wpisuje się do Stalowej Woli staje się częścią wydobywania tego, co najpiękniejsze i ochrony przed zapomnieniem. Dzięki wielu tak bardzo zaangażowanym osobom i wsparciu władz województwa podkarpackiego możemy pielęgnować i promować kulturę lasowiacką – mówił Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli. 

Ciekawostką finału była wystawa prac uczestników warsztatów „LegoLas – Lasowiackie technologie” oraz konkurs na najciekawsze prace z klocków Lego z użyciem przekładni. Ideą warsztatów, prowadzonych przez Naukowy Zawrót Głowy było połączenie współczesnego zabawkarstwa z dziedzictwem lasowiackim. Dawne mechanizmy przekładni zostały wykorzystane w nowatorskich konstrukcjach z klocków Lego. 

Słowa podziękowania wielokrotnie były skierowane także do obecnej na Festiwalu Kamili Piech Radnej Sejmiku Województwa Podkarpackiego, za wielki wkład w pielęgnowanie kultury lasowiackiej oraz zatroskanie o sprawy regionu. 

Swoją obecnością podczas III Finału Festiwalu Kultury Lasowiackiej zaszczyciła nas Pani Alicja Haszczak – wybitna i wielokrotnie nagradzana choreograf, która zajmuje się polskimi tańcami ludowymi nieprzerwanie od ponad 70 lat, członkini Rady Ekspertów Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowa Rada Organizacji Festiwali Folkloru i Sztuk Tradycyjnych), Polskiego Towarzystwa Etnochoreologicznego w Warszawie, członek jury na wielu festiwalach i wykładowca na kursach instruktorskich w całej Polsce.  

Dziesiątki zaangażowanych w Festiwal podmiotów, organizacji, instytucji i firm a przede wszystkim indywidualnych osób – twórców i pasjonatów, dają gwarancję wysokiej jakości wydarzeń i inicjatyw festiwalowych. Festiwal Kultury Lasowiackiej po raz pierwszy odbył się w 2021 r., wpisując się w nowe działania samorządu Województwa Podkarpackiego związane z ochroną i popularyzacją kultury lasowiackiej, jako ważnego elementu dziedzictwa i tożsamości regionu. Jego kontynuacja oparta jest na aktywności lokalnych podmiotów, które na co dzień podejmują szereg działań i inicjują przedsięwzięcia wychodzące naprzeciw potrzebie ocalenia i promowania dziedzictwa kulturowego Lasowiaków. 

Operatorem III Finału Festiwalu Kultury Lasowiackiej był Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAgresywny pasażer na pokładzie samolotu. Interweniowała Straż Graniczna, wyprowadzono go siłą
Następny artykułŚwiątek będzie bronić tytułu w US Open. Na drodze Montreal i Cincinnati