A A+ A++

Gazu w Europie nie brakuje, a rynek spotowy stał się, po rezygnacji większości klientów z dostaw rosyjskiego Gazpromu, główną areną zaopatrzenia w surowiec. Średnie giełdowe ceny gazu w Europie na koniec kwietnia wzrosły w ujęciu miesięcznym o około 6 proc., nieznacznie przekraczając 320 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Jest to poziom z wiosny 2021 roku, wynika z danych londyńskiej giełdy ICE.

Cena najbliższych – majowych, potem czerwcowych – kontraktów terminowych na indeks TTF (największy w Europie hub gazowy z siedzibą w Holandii) wyniosła w kwietniu średnio 320,8 dolarów, czyli o 6,2 proc. więcej niż w marcu (302 dolarów). To jednak o 32,1 proc. mniej niż w kwietniu ubiegłego roku – 472,2 dolara. I blisko czterokrotnie mniej niż w kwietniu 2022 r., kiedy to w wyniku celowych działań Gazpromu i agresji rosyjskiej na Ukrainę gaz kosztował na wolnym rynku 1134,3 dolara za tysiąc metrów sześciennych.

Czytaj więcej

Europa przetrwała gazową drożyznę

Koniec 2021 i dwa kwartały 2022 były czasem cen gazu, których nie widziano w całej historii hubów gazowych w Europie – od 1996 roku. Notowania osiągnęły historyczny rekord na poziomie 3892 dolarów za tysiąc metrów sześciennych wczesną wiosną 2022 roku (po napaści Rosjan na Ukrainę 24 lutego) i zaczęły spadać jesienią tego samego roku.

Średnie notowania na … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrwa sprzedaż biletów na mecz Radomiak Radom – Ruch Chorzów
Następny artykułWtedy zginął DJ. Policja teraz szuka…