A A+ A++

W parku Kolibki wystartowała XVI edycja skierowanego do pasjonatów ogrodnictwa wydarzenia „Ogród & Wielka Majówka”. Jedną z atrakcji są warsztaty z kompostowania biomasy zorganizowane przez Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

Przez 3 dni, od dziś do niedzieli w godzinach 10:00–18:00 uczestnicy ogrodniczej majówki będą mogli zakupić rośliny i akcesoria ogrodnicze, produkty ekologiczne, wziąć udział w pokazach kulinarnych, czy też odpocząć w strefie relaksu. A że pogoda zapowiada się wiosenna, wielki rodzinny piknik czas zacząć.

Kompostuję.to

Na stoisku edukacyjnym Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni ruch już od rana. Nie tylko wokół połączonych sił urzędników i fundacji Alter Eko, które prowadzą warsztaty z kompostowania bioodpadów, ale i w słojach, które są elementem zajęć. To pracowite dżdżownice wiją się w biomasie, pomagając przerobić roślinne odpady na cenny kompost.

Przez wszystkie trzy dni trwania ogrodniczej majówki w niebieskim namiocie z napisem wyrzucam.to będą się odbywać inspirujące warsztaty – animatorzy podzielą się z mieszkańcami wiedzą na temat celów, sposobów i zalet kompostowania. Zostanie zaprezentowany kompostownik do użytku domowego oraz różne metody kompostowania. Uczestnicy warsztatów pod opieką animatorów wykonają swój własny kompostownik domowy, który pozwoli zagospodarować odpady bio z domowego stołu, zredukować ilość odpadów i wyprodukować kompost do uprawy roślin domowych i ogrodowych.

Ale odkrywanie tajników kompostowania odpadów domowych to tylko jeden z trzech elementów edukacji.

– Warsztaty, na których mieszkańcy poznają cały proces tworzenia kompostu, bazują na materiale, który potrzebuje czasu, żeby stał się finalnym produktem, czyli na świeżych odpadach roślinnych. Trzeba bowiem pamiętać, że do odpadów bio nie należy wyrzucać odpadów pochodzenia odzwierzęcego – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

– Niezależnie od warsztatów rozdajemy gotowy już kompost, dostarczony przez Eko Dolinę. Mamy do dyspozycji dwa pełne worki big bag o pojemności 1 m3 każdy. To kompost, który powstał z odpadów zielonych zebranych w Gdyni, takich jak liście, trawa, gałęzie i trociny pochodzące z terenów zieleni miejskiej oraz gospodarstw domowych. Teraz wrócą one do gdynian w postaci cennego nawozu organicznego – dodaje Izabela Erecińska, prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadów Eko Dolina.

– Nasza ekipa instruuje, jak można ten nawóz wykorzystać. Prosimy jedynie o zabranie własnych opakowań na kompost. Dla odwiedzających nasze stoisko mamy natomiast bezpłatne biodegradowalne worki na bioodpady, choć najlepszym sposobem na pozbycie się takich resztek jest założenie własnego kompostownika lub wyrzucenie odpadów bezpośrednio z wiaderka do pojemnika – mówi Dorota Marszałek-Jalowska, zastępca naczelnika Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

Kompost, którym mogą częstować się uczestnicy ogrodniczej majówki, to sprzedawany przez Eko Dolinę nawóz organiczny – KOMPOST ED2000.

Gdyńska kampania edukacyjno-informacyjna w duchu promowania zachowań służących redukcji odpadów prowadzona jest przez Wydział Środowiska UM Gdynia wraz z fundacją Alter Eko, która działa na rzecz zrównoważonego rozwoju miast, ochrony zasobów przyrodniczych i edukacji ekologicznej.

Więcej o ogrodniczej majówce przeczytamy na stronie wydarzenia www.ogrod-gdynia.pl

Grafika roślina w doniczce z kompostem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNova Klonova. Nowe mieszkania obok Zalewu Kieleckiego
Następny artykułBattlefield 6 ma zostać zaprezentowany dopiero za kilka tygodni, ale zwiastun gry zaczyna wyciekać