A A+ A++

Pewnie każdy człowiek ma zdjęcia swoich rodziców, rodzeństwa, dzieci, dziadków, czasami pradziadków czy wujostwa. Przechowuje w różny sposób: w szufladzie, pudełku albo w albumie. Ci bardziej zaangażowani dbają, by fotografie były opisane, zawierały datę, miejsce wykonania i dane uwiecznionych osób. Zapewne mało kto uświadamia sobie, że jest to już najprostsza forma genealogii. Wyższą formą są badania genealogiczne przodków, także osób niezwiązanych rodzinnie, jak wielkich rodów czy ważnych ludzi w historii świata. Pozostają jeszcze badania genetyczne. W przypadku własnej rodziny to zadanie dla twardzieli.

Podczas wydarzenia uhonorowano trzy osoby dzięki, którym klub powstał i mógł się tak prężnie rozwijać. Jedną z nich jest założycielka klubu Beata Zacharuk. Obok dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Paweł Borek

Ujmując rzecz uczenie, genealogia zajmuje się ustalaniem filiacji, czyli powiązań i zależności osób, oraz koicji, co znaczy związku kobiety i mężczyzny zawartego w celu wydania potomstwa, oraz określaniem dat narodzin ślubów i zgonów. Wyniki badań przedstawiane są w postaci tablic genealogicznych lub w formie opisowej. Tablice genealogiczne występują w formie wywodu, jako tablice przodków, oraz w postaci drzewa genealogicznego, jako tablice potomków. Genealodzy wykorzystują dokumenty, akta, pomniki nagrobne oraz nie zawsze zasługujące na pełną wiarę zapiski prywatne. Dzieje genealogii sięgają starożytności. W Europie zaczęto się nią zajmować w sposób metodyczny w XVI wieku. Z tego okresu pochodzą też pierwsze polskie prace genealogiczne.

Obecny prezes Robert Soldat wręcza jubileuszową statuetkę z okazji 10-lecia Klubu Genealogicznego ks. kan. Waldemarowi Izdebskiemu

W początkowym okresie PRL genealogia została zepchnięta na margines badań naukowych. Jej renesans nastąpił dopiero w latach 60. XX wieku. Powstało Polskie Towarzystwo Heraldyczne oraz Towarzystwo Heraldyczno-Genealogiczne.

W lutym 2013 roku w Białej Podlaskiej, przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, zainicjował swoją działalność Klub Genealogiczny „W poszukiwaniu korzeni”. Jego inicjatorką i pierwszym prezesem była pracująca w MBP bibliotekarka i regionalistka Beata Zacharuk. Od czterech lat szefem klubu jest Robert Soldat.

Statuetkę odbiera dr Joanna Kowalik-Bylicka, kierownik Archiwum Państwowego w Lublinie o/Radzyń Podlaski

– Nasz klub to miejsce, w którym przecinają się losy wielu bialskich rodzin. Wciąż przyciąga nowych miłośników poszukiwania korzeni rodzinnych. Przez te lata nawiązało się wiele przyjaźni. Klubowicze to ludzie życzliwi, chętni do pomocy w badaniu przeszłości regionu i dzielenia się wiedzą. Przez dziesięć lat były podejmowane liczne inicjatywy: spotkania z regionalistami, historykami, pasjonatami, genealogami, wystawy prywatnych zbiorów genealogów, powstało wiele artykułów i publikacji – informuje prezes Soldat.

Za swój znaczny sukces środowisko bialskich genealogów uważa digitalizację ksiąg metrykalnych najstarszej w Białej Podlaskiej parafii rzymskokatolickiej pw. św. Anny. A ksiądz kan. Waldemar Izdebski, były proboszcz, zaliczany jest do grona przyjaciół klubu. Digitalizacja była możliwa dzięki jego wielkiej życzliwości. Dzisiaj historycy, genealodzy i regionaliści mają znakomity dostęp do tych źródeł. Kopie znajdują się w Bialskiej Bibliotece Cyfrowej i są dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

– Genealodzy uczestniczą w wyjazdach do Archiwum Państwowego, którego oddział znajduje się w Radzyniu Podlaskim. Uczestniczą w spotkaniach tamtejszego klubu. Biorą udział w wycieczkach po regionie oraz spacerach po cmentarzach. Organizują warsztaty genealogiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 2023 roku uczestniczyło w nich już blisko 600 uczniów ze szkół podstawowych i liceów oraz ponad 100 osób dorosłych – wylicza dorobek klubu Robert Soldat.

Uczestnicy konferencji przygotowanej z okazji jubileuszu bialskiego Klubu Genealogicznego

Z okazji 10-lecia klub zorganizował 30 maja I Ogólnopolską Konferencję Genealogiczną pn. „Powrót do korzeni”. Zgromadziła ona wielu pasjonatów genealogii z całego kraju. Odjeżdżając chwalili jej sprawny przebieg i dobór tematów. Celem była prezentacja wyników badań z zakresu genealogii i archiwistyki, ich wzajemnych powiązań, możliwość wymiany doświadczeń między zawodowymi badaczami i amatorami. A jak podkreśla Soldat, chodziło między innymi o rozbudzanie wśród mieszkańców Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego zainteresowania historią i genealogią. Także o integrację środowiska genealogicznego i osób zaproszonych, by ewentualnie podjąć w przyszłości wspólne projekty, organizację wydarzeń kulturalnych, patriotycznych, historycznych i genealogicznych.

Podczas uroczystości jubileuszowej uhonorowano trzy osoby, dzięki którym klub powstał i mógł się tak prężnie rozwijać. Są to: Beata Zacharuk – założycielka i wieloletnia pracownica biblioteki; dr Joanna Kowalik-Bylicka – kierownik Archiwum Państwowego w Lublinie o/Radzyń Podlaski, wieloletnia przyjaciółka klubu; ks. kan. Waldemar Izdebski – były proboszcz parafii św. Anny w Białej Podlaskiej, za którego zgodą dokonano digitalizacji akt metrykalnych najstarszej parafii rzymskokatolickiej w Białej Podlaskiej.

Wydarzeniu towarzyszyło jubileuszowe wydawnictwo. Ukazał się pierwszy numer Bialskich Zeszytów Genealogicznych. Jego autorkami są Zofia Frydel-Kośmider i Beata Zacharuk. Dość obszerny zeszyt zawiera spis mieszkańców Białej i powiatu bialskiego z XIX w. Powstał on na podstawie ksiąg metrykalnych najstarszej parafii bialskiej św. Anny. Publikacja zawiera spisanych alfabetycznie mieszkańców miasta i okolicy wraz z zawodami i funkcjami, jakie pełnili. W gronie prelegentów, mówiących podczas konferencji o różnych aspektach badań genealogicznych, znaleźli się praktycy i teoretycy zagadnienia.

Już w czwartek 22 czerwca o godzinie 15.30 w czytelni głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się kolejne spotkanie Bialskiego Klubu Genealogicznego. Jeden z punktów programu przewiduje podsumowanie I Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej. Prezes Robert Soldat zaprasza wszystkich zainteresowanych poszukiwaniem swoich przodków i odkrywaniem historii rodzin miast i wsi.

Jerzy Trudzik

zdjęcia FB Klub Genealogiczny „W poszukiwaniu korzeni”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułПісля продажу компанії за понад 1 мільярд: Раян Рейнольдс розповів, куди він інвестує тепер
Następny artykułPrezydent otworzył Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska