A A+ A++

Czytaj też: Czterodniowy tydzień pracy, widmo zwolnień i co jeszcze? Maciej Witucki: Rośnie frustracja pracowników i pracodawców

Okazuje się jednak, że i w przyszłym roku najmniej zarabiający będą mogli cieszyć się z nie mniejszej podwyżki – konkretnie o 709 zł i 40 groszy (średniorocznie), co odpowiada 20 proc. W sumie w dwa lata (2023-2024) wzrost płacy minimalnej przekroczy 41 proc. A stanie się tak za sprawą inflacji. Dla wielu zaskakujący, niespotykany od dziesięcioleci wzrost cen, spędzający sen z powiek bankierów centralnych na całym świecie, a przy okazji drenujący portfele milionów ludzi, tym razem okazał się pomocny dla zarabiających najmniej (choć nie tylko dla nich, o czym za chwilę).

Minimalne wynagrodzenie w 2024 r.

Jak tłumaczą eksperci Federacji Przedsiębiorców Polskich (obliczyli wymagany wzrost płacy minimalnej, opierając się o prognozy kluczowych wskaźników makroekonomicznych z przyjętego kilka dni temu przez rząd Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2023-2026), 20-procentowy wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wynikał przede wszystkim z tzw. mechanizmu wskaźnika weryfikacyjnego. Chodzi o weryfikację prognozowanej w przeszłości inflacji na podstawie jej rzeczywistych późniejszych odczytów. Weryfikacja roku 2022 wskazuje na ogromne niedoszacowanie inflacji przez rządzących; w budżecie na miniony rok zapisano bowiem, że ceny wzrosną w 12 miesięcy o 3,3 proc. Rzeczywistość przebiła te prognozy o ponad 10 pkt procentowych – ceny w 2022 r. wzrosły bowiem o 14,4 proc. Tylko z powodu tej różnicy, jak tłumaczą eksperci FPP, płaca minimalna będzie musiała – zgodnie z obowiązującym dziś prawem – wzrosnąć o 10,7 proc.

„Zgodnie z przyjętą interpretacją przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jako punkt odniesienia do obliczeń płacy minimalnej skorygowanej o wskaźnik weryfikacyjny, eksperci FPP uwzględnili uśrednioną wartość minimalnego wynagrodzenia za 2023 r.” – czytamy w komunikacie.

Podwójna rekompensata za inflację

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZnamy zwycięskie projekty Szkolnego Budżetu Obywatelskiego
Następny artykułTydzień Bibliotek 2023