A A+ A++

Ceny nośników energii zmalały w marcu o 2,6 proc. rok do roku po zniżce o 3 proc. w lutym. Paliwa do prywatnych środków transportu potaniały o 4,5 proc. rok do roku po 6,4 proc. w lutym. Jak zauważyli na X. (dawniej Twitter) ekonomiści z ING Banku Śląskiego, do spadku inflacji o 14 pkt proc. od marca 2023 r. w największym stopniu przyczyniły się właśnie tendencje w zakresie cen nośników energii, paliw i żywności.

Na podstawie tych danych ekonomiści szacują (oficjalne dane opublikuje w połowie kwietnia NBP), że tzw. inflacja bazowa, nie obejmująca cen nośników energii, paliw i żywności, wyniosła w marcu około 4,6-4,7 proc. rok do roku po 5,4 proc. w lutym. To oznacza, ze ta część inflacji, na którą największy wpływ ma krajowa polityka pieniężna, pozostaje wciąż wyraźnie powyżej celu NBP. I to, jak wskazuje większość prognoz, jeszcze długo się nie zmieni. Inflację bazową napędza bowiem obecnie przede wszystkim wzrost cen usług najbardziej wrażliwych na koszty pracy.

Inflacja w Polsce pójdzie w górę?

W kolejnych miesiącach inflacja CPI prawdopodobnie pójdzie w górę, ale nie tak mocno, jak jeszcze niedawno oczekiwali ekonomiści. Z początkiem kwietnia z zera do 5 proc. wraca stawka VAT na podstawowe artykuły żywnościowe. Gdyby sklepy w całości przełożyły ten wzrost podatku na ceny, inflacja tylko z tego tytułu byłaby o około 1 pkt proc. wyższa niż w marcu. Ale „wojna cenowa” dyskontów czyni taki scenariusz mało prawdopodobnym. Największe sieci handlowe już poinformowały, że w ogóle cen nie zmienią. – Zwyżki CPI powinny się utrzymać w granicach celu do lipca. Po wzroście stawki VAT na żywność kolejne wyniki będą zbliżone do ok. 3 proc. – uważa Jakub Rybacki, ekonomista z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Nie brakuje jednak niższych prognoz.

W lipcu do wzrostu inflacji przyczy … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKard. Sako: potrzebujemy Wielkiego Tygodnia, by zbliżyć się do Jezusa
Następny artykułBiały Dom chce wzmocnić kontrolę nad sztuczną inteligencją