A A+ A++

Niezwykły skarb Bytomia odzyska blask! Zabytkowa nastawnia bramowa, będąca świadkiem historii, przejdzie kompleksowy remont. To szansa na nowe życie architektonicznej perły, która niebawem zabłyśnie na nowo, przywracając splendor z przeszłości.

  • Renowacja zabytkowej nastawni bramowej w Bytomiu.
  • Modernistyczny projekt nastawni z 1935 roku.
  • Prace uzgodnione z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
  • Przebudowa linii kolejowej nr 131 i wpływ na stację Bytom.
  • Współfinansowanie projektu przez Unię Europejską.

W sercu Bytomia, przy linii kolejowej nr 131, kryje się architektoniczna perła – nastawnia bramowa „Bt”, która niedługo przestanie być tylko cichym świadkiem dawnych czasów. Dzięki zaangażowaniu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., ten zabytkowy obiekt przejdzie gruntowny remont, który przywróci mu dawny blask. Obiekt ten, będący doskonałym przykładem modernistycznego stylu streamline z lat 30. XX wieku, nie pełni już swojej pierwotnej funkcji, ale nadal pozostaje ważnym elementem krajobrazu Bytomia.

Renowacja z poszanowaniem historii

Prace renowacyjne, które obejmą zewnętrzną fasadę, dach, okna i drzwi, a także wnętrza, są ściśle uzgodnione z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. To gwarancja, że modernizacja zachowa historyczny charakter nastawni. Nie zabraknie również nowoczesnych elementów – nowe oświetlenie sprawi, że obiekt będzie pięknie prezentował się również po zmroku.

Krok ku przyszłości

Remont nastawni to część większego projektu obejmującego przebudowę linii kolejowej nr 131, znaną także jako Magistrala Węglowa. Inwestycje te nie tylko poprawią estetykę okolicy, ale również zwiększą komfort i bezpieczeństwo podróży. Nie zapomniano o potrzebach osób z niepełnosprawnościami – wszystkie perony zostaną dostosowane do ich obsługi.

Wsparcie z Unii Europejskiej

Modernizacja stacji Bytom jest częścią szeroko zakrojonego projektu, który obejmuje także inne odcinki linii kolejowej C-E 65, współfinansowanego przez Unię Europejską. To inwestycja o wartości 1,2 mld zł, która ma na celu nie tylko odnowienie, ale i przyszłościowy rozwój infrastruktury kolejowej w regionie.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest na 2025 rok, a efekty tych działań niewątpliwie przyczynią się do podniesienia jakości życia mieszkańców Bytomia i okolic, a także podróżnych korzystających z lokalnej infrastruktury kolejowej.

Źródło: Urząd Miejski w Bytomiu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZ Częstochowy do Katowic. Wiceprezydenci szturmują Sejmik Województwa Śląskiego
Następny artykułSrebrny medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu U-17 dla GLKS SferaNET Wilkowice!