A A+ A++

Inflacja konsumencka wyniosła w grudniu  aż 3,4% w ujęciu rocznym – podał wstępne dane Główny Urząd Statystyczny. Tak silny wzrost inflacji cenowej zaskoczył większość ekonomistów.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych  (CPI) w grudniu 2019 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 3,4% – wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. Wzrost w ujęciu miesięcznym wyniósł 0,8%. Po raz ostatni inflację CPI powyżej 3% odnotowano w październiku 2012 r.

Ekonomiści spodziewali się, że inflacja CPI wyniesie 0,3% mdm i 2,9% rdr. W listopadzie inflacja cenowa ukształtowała się na poziomie 0,1% mdm i 2,6% rdr.

Opublikowane dziś dane to tzw. “szybki szacunek”, który będzie jeszcze przedmiotem rewizji. Finalne dane o grudniowej inflacji zostaną ogłoszone w połowie miesiąca, wtedy też poznamy strukturę wskaźnika CPI w rozbiciu na poszczególne kategorie. Na razie wiemy tylko, że bardzo mocno (o 1,2% mdm i 7,0% rdr) podrożała żywność, a ceny paliw i energii były nieznacznie niższe niż rok temu.  Takie dane sugerują więc bardzo szybki wzrost cen usług.

Inflacja wyraźnie powyżej celu

Od lipca roczne tempo wzrostu cen dóbr konsumpcyjnych nie spada poniżej 2,5% – czyli oficjalnego celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. NBP definiuje „stabilność cen” jako wzrost inflacji CPI o 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy w obie strony.

Mimo to obecna Rada Polityki Pieniężnej nie zamierza podnosić stóp procentowych, utrzymując stopę referencyjną NBP na rekordowo niskim poziomie 1,50%. W rezultacie w Polsce mamy do czynienia z represją finansową, czyli polityką utrzymywania stóp procentowych poniżej inflacji CPI. W rezultacie maleje siła nabywcza oszczędności.

Przedstawiona na początku listopada centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja CPI w 2020 r. wyniesie: 2,3 proc. (2019 r.), 2,8 proc. (2020 r..) oraz 2,6 proc. (2021 r.). Oznacza to, że względem lipcowego raportu NBP podwyższył prognozy inflacji na ten rok (z 2 proc.) i obniżył na rok przyszły (z 2,9 proc.). Warto dodać, że od stycznia wskaźnik CPI zostanie podniesiony przez podwyżki taryf za energię elektryczną. Według ekonomistów styczniowa inflacja CPI może sięgnąć 3,5%.

Na to, że 2020 rok przyniesie wzrost inflacji cenowej w Polsce wskazują też opracowania międzynarodowe. Jak wynika z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w 2020 r. inflacja sięgnie 3,5 proc., co będzie najwyższym poziomem w całej UE.

W ostatnich miesiącach inflacja stała się jednym z najgorętszych tematów ekonomicznych w polskiej debacie publicznej. Więcej o kontrowersjach związanych ze sposobem jej obliczania przeczytasz w artykule „Kłamstwo inflacyjne. Dlaczego życie jest coraz droższe?”.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzisiaj kolejne spotkanie w sprawie przyszłości Motoru Lubawa
Następny artykułPalma Judei – wymowny symbol żydowski w samym centrum Warszawy